Три спектакъла, създадени по произведения на български автори, ще бъдат представени в Седмицата на театъра във Велико Търново. Инициативата е на Музикално-драматичния театър в старата столица и е посветена на 128-годишнината от рождението на Константин Кисимов, чието име носи културният институт.
Специалната седмица започва на 8 април със спектакъла „Крадецът на праскови“, създаден по едноименната повест на Емилиян Станев. Постановката, която се радва на голям успех сред публиката в цялата страна, ще се играе от 19 часа в голяма зала на МДТ. В ролята на суровия Полковник на сцената ще излезе звездата Веселин Калановски. Актрисата Полина Петкова пресъздава образа на неговата съпруга Елисавета, а Борис Атанасов играе сръбския военнопленик Иво Обретенович. В спектакъла участват още Детелин Кандев, Стефка Златкова и Стефан Методиев.
Новата смела интерпретация на произведението на Емилиян Станев е на режисьора Бойко Илиев, който е автор и на драматизацията на текста. Сценографията и костюмите са дело на художничката Никол Трендафилова, а музика специално за „Крадецът на праскови“ написа Петър Атанасчев.
Театралният маратон продължава на 10 април от 19 часа в голяма зала на МДТ с новия комедиен спектакъл „Курортът“, вдъхновен от разкази на Чудомир. Той е посветен на комичните промени, които настъпват с обявяването на село Долно Потуранци за курорт.
Главни герои в него са колоритните образи на Как Сийка, Лъжлив Съби, Юнак Павли, Тотка, Нено Сенегалеца, Даскала, Попа, Черна Ганка, Бяла Ганка, Стана, Ламби Кръчмаря и Цанка, които вече познаваме от постановката „Не сме от тях“. Режисьор е Невена Митева, която е автор и на сценичната версия на текста. Сценографията и костюмите са на Лидия Каркеланова, а оригиналната музика, която звучи в спектакъла, е на Петър Атанасчев.
Третото заглавие в афиша е пиесата „Нирвана“ на Константин Илиев, която ще се играе на 15 април от 19 часа в камерна зала на МДТ. Спектакълът представя драматичната любов на две от най-ярките личности в българската история – поетът Пейо Яворов и съпругата му Лора Каравелова. Режисьор е Надя Панчева, а сценографията и костюмите са дело на Илина Грозева. Главните роли изпълняват актьорите Велина Колева и Владимир Солаков. В спектакъла звучи музика на живо в изпълнение на струнен квартет в състав Мария Павлова, Росица Евтимова, Пенка Величкова и Анна Константинова-Боболова.
Екипът на МДТ ще отбележи 128-годишнината от рождението на Константин Кисимов на 16 април пред неговия паметник, разположен в градинката до театъра. Легендарният актьор е сред родоначалниците на българския театър и кино. Роден на 16 април 1897 г. в Търново и е потомък на патриотичен търновски род.
Неговият прадядо Георги Кисимов е бил участник във Велчовата завера през 1835 г., дядо му Пантелей - член на Букурещкия революционен комитет, а баба му Евгения Кисимова основава първото женско дружество у нас. Бащата на актьора завършва прочутия Роберт колеж в Истанбул и Международно право в Кеймбридж. Самият Кисимов се дипломира право в Софийския университет, но не става адвокат или съдия, а се отдава на любовта си към театъра и киното.
През годините той е създал на театралната сцена незабравими образи от нашата и световната драматургия, а сред тях са „Големанов”, „Хамлет”, „Хъшове”, „Свекърва”, „Тартюф”, ”Боряна”, „Опечалена фамилия” и др. Участва „на живо“ в постановки на прохождащия телевизионен театър и прави великолепни роли в „Камък в блатото“ (1959), „Юнгфрау“ (1961) и „Българи от старо време“ (1963). Пристрастен е към Алековия герой бай Ганьо, с изключително отношение към художественото слово и въздействието на текстове на Ботев, Вазов, Вапцаров.