Видинското читалище „Цвят“ ще отбележи 155 години от създаването си

На Цветница - 13 април, Видинското читалище „Цвят 1870“ ще отбележи 155 години от създаването си. Празничните прояви стартират на 9 април, съобщи секретарят на институцията Любомир Илиев. В програмата е предвидено провеждането на празничен концерт, изложби и литературни четения. Първата проява е на 9 април, когато ще се проведе традиционният празничен литературен салон.

Началото му е поставено през 2001 г. и това е неговото 100-но издание. Пред публика ще се представят автори от Видин и Белоградчик.

Документална изложба, разказваща повече от век и половина история на видинското читалище, ще покаже интересни исторически документи и снимки. Ще бъдат представени дарителите на институцията, които в първите години на създаването му са представители на видинския еснаф, на различни занаятчийски дружества, богати видински фамилии и граждани. Изложбата е съвместна на читалище „Цвят“ и Държавен архив – Видин и ще бъде открита на 10 април.

Традиционната изложба на детски рисунки на школа „Дъга“ ще представи творби на възпитаниците на школата в салона на читалището на 11 април.

Кулминацията в празничната програма е на Цветница, когато литийно шествие ще тръгне от катедралния храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ след литургията до драматичния театър „Владимир Трандафилов“. Там ще се проведе големият празничен концерт, в който ще се включат читалищни състави и школи. Специални гости на празника ще бъдат бивши дългогодишни преподаватели, работещи днес в София, с техните състави- балет „Синтез“ с ръководител Катя Ангелова и Лили Ангелова с нейния оркестър „Шопчета-бобчета“. Рецитал ще изнесе  литературен клуб „Иван Деспотов“, ще се представят и фолклорен клуб „Канатица“, смесен хор „Видин“, както и школите по пиано, китара, народни танци.

Видинското народно читалище е създадено в далечната 1870 г. като културно-просветно дружество – Българско народно читалище „Цвет“. Идеята за създаването му  се ражда още през 1863 г., но става факт седем години по-късно. Будни видинчани, след архиерейската литургия  на големия празник Цветница, се събират и решават да организират културно дружество, което наричат с името „Цвет“ и по -късно същата година и регистрират.

През цялото свое съществуване вече 155 години видинското читалище никога не е прекъсвало своята дейност и не е сменяло името си, разказва Иванов.

Най-четени