Тръмп подтиква Европа към действие, но „еврофорията“ може да е преждевременна

Автор: Ройтерс

Инвеститорите се отказват от американски акции

Германия планира да похарчи стотици милиарди евро за отбрана и инфраструктура

Европа има неразрешени проблеми

Политиката на американския президент Доналд Тръмп даде на Европа неочакван тласък за действие, но всякакво усещане за “еврофория” относно шансовете на региона да превърне този момент в по-дълготрайно съживяване вероятно е преждевременно.

Заплахите на Тръмп за митата и поставянето под въпрос на бъдещата роля на Америка в сигурността в Европа предизвикаха енергичен отговор, може би най-добре символизиран от плановете на Германия да похарчи стотици милиарди евро за отбрана и инфраструктура.

Някои европейски компании стават по-оптимистични по отношение на продажбите, докато прогнозите за растеж на икономиката на еврозоната са подобрени. Еврото поскъпна и инвеститори се отказват от американски акции в полза на техни отдавна пренебрегвани европейски колеги.

Докато някои бележки на анализатори сега включват фразата “Направете Европа велика отново” - игра на лозунга MAGA (Make America Great Again - Направете Америка отново велика) на Тръмп, приливът на оптимизъм пренебрегва неразрешените проблеми на Европа: високи енергийни разходи, фрагментиран вътрешен пазар и задаващи се тарифи от най-големия є клиент, Съединените щати.

“Оправдана ли е еврофорията?”, попита Холгер Шмидинг, икономист в германската банка Berenberg. “По-положителната перспектива за Европа има смисъл. Но внезапната промяна може да е малко пресилена в някои случаи”, заяви той.

Акциите в еврозоната се повишиха след встъпването в длъжност на Тръмп, докато акциите в САЩ се понижиха. Американските потребители и инвеститори станаха много по-песимистични от своите европейски колеги. Икономисти, анкетирани от Ройтерс, повишиха своите прогнози за растеж за 2026 г. за еврозоната за първи път от близо година до 1,3% от 1,2% преди това.

Въпреки че това е по-малко от прогнозираните 2% за САЩ, преди дни имаше още положителни новини, които показаха, че растежът на бизнеса в еврозоната се разширява с най-бързия си темп от седем месеца. Някои европейски служители посочиха, че правилата в региона изглеждат като добродетел в сравнение с непредсказуемото правене на политики другаде. Анжелик Ренкхоф-Мюке от асоциацията на металообработващата и електрическа индустрия на Бавария беше по-категорична относно съмненията за правната сигурност за бизнеса в САЩ. “Всеки, който още не е там, мисли дали да отиде”, каза тя.

Потенциална търговска война със САЩ, започваща с мита, които трябва да влязат в сила на 2 април, е най-големият риск за експортно ориентирана икономика като европейската. Европейската централна банка изчислява, че мито от 25% на САЩ върху вноса от Европа би намалило производството на еврозоната с 0,3 процентни пункта. Ответните мерки от страна на Европа могат да увеличат щетите до около половин процентен пункт.

Устойчиви печалби от инвестиции в Европа са малко вероятни, докато мъглата около плановете на Тръмп не се разсее. “Бизнесът не е в добра позиция да планира инвестициите си”, каза Атанас Колев, съавтор на статия за икономическото съпротивление, създадено от несигурността. Новооткритата смелост на Европа за харчене може да помогне на региона да се изолира от насрещните търговски ветрове - особено секторите, които се облагодетелстват пряко от плановете за разходи на Германия, като отбраната и строителството.

Rheinmetall, най-големият производител на боеприпаси в Европа, очаква значителен ръст на продажбите през 2025 г., а производителят на ракети MBDA ще инвестира в своя италиански отдел, за да увеличи производството в очакване на повече поръчки.

Инфраструктурни компании като германската Heidelberg Materials, австрийската Strabag и френската SPIE очакват германската разходна програма да има краткосрочно въздействие. Петер Хюбнер, президент на германската асоциация на строителната индустрия HDB и член на борда на немското подразделение на Strabag, очаква поръчките да нараснат. “Всяко евро, инвестирано в инфраструктура, увеличава брутния вътрешен продукт два пъти и половина на вложената сума”, каза той.

Най-четени