Президентството: Безпрецедентното въоръжено нахлуване на прокуратурата трудно може да бъде редактирано

Президентството: Безпрецедентното въоръжено нахлуване на прокуратурата трудно може да бъде редактирано

Безпрецедентното въоръжено нахлуване на прокуратурата трудно може да бъдат редактирано в обществената памет. Това се казва в позиция, изпратена от прессекретариата на президента Румен Радев, във връзка с изявлението на ръководителя на специализираната прокуратура Валентина Маджарова, според която нахлуване не е имало.

"Магистрати от Специализираната прокуратура никога не са нахлували в президентството. Извършено е разследване сред надлежно разрешение от български съд. Магистрати бяха въведени там от административния секретар Димитър Стоянов", подчерта Маджарова.

В позицията на "Дондуков" 2 се припомня, че извършените по искане на прокуратурата арести и отнемането на достъп до класифицирана информация бяха обявени от българския съд за незаконни. 

Публикуваме пълния текст:

"Безпрецедентното въоръжено нахлуване в президентската институция, претърсване и показните арести на секретар и съветник на държавния глава през лятото на м.г. трудно могат да бъдат редактирани в обществената памет със задна дата. Още повече, че тези действия бяха предшествани от широка медийна кампания на прокуратурата срещу президентската институция. Дни наред, по-изключително манипулативен и в противоречие с всякаква представа за върховенство на правото начин, прокуратурата публично отправяше внушения и интерпретации за естеството на разговори и срещи на служители на президентската институция. 

Основанието на прокуратурата и въоръжените служители на подчиненото на главния прокурор Бюро за защита за влизане в президентската институция не е покана на главния секретар на държавния глава, а представено разпореждане от Софийски военен съд и определение от Специализирания наказателен съд, издадени по искане на прокуратурата.

Напомняме, че както извършените по искане на прокуратурата арести, така и отнемането на достъп до класифицирана информация, бяха обявени от българския съд за незаконни. В мотивите на съда изрично се подчертава и че „липсата на фактически основания за издаване на заповедта за задържане е съществено нарушение на процесуалните норми“, което я прави незаконна."

Най-четени