Бюджетът на Варна няма шанс да бъде приет на редовната майска сесия на Общинския съвет, защото в него има сериозни разминавания, касаещи вече взети решения на местния парламент и липсата им в предложения от администрацията проект, както и други спорни въпроси. Това стана ясно на брифинг на председателя на местния парламент Христо Димитров и заместниците му.
Проектобюджетът вече бе разгледан в три комисии. Стана ясно, че в него не са заложени гласувани от съвета 18,7 млн. лв. по инвестиционната програма за модернизация на общинските здравни заведения. Вместо одобрените за целево финансиране на спортните клубове до 1% от местните приходи или поне 3,5 млн. лв. в документа са записани 750 000 лв. Неяснота има и по икономическата рамка на „Градски транспорт“ заради искането на синдикатите за ръст на заплатите, дискусионни са въпроси по социалната програма и по разходването на туристическия данък, посочиха Христо Димитров и заместниците му.
Според тях разминаванията ще доведат до хаос и риск бюджетът да не бъде приет. Затова са взели решение заседанията на комисии да бъдат спрени и утре да бъде свикана среща между председателите им и ресорните зам.-кметове. Целта е всички противоречия да бъдат изчистени преди отделните пера да бъдат подложени на гласуване.
„Подаваме ръка за диалог към администрацията. Надявам се бързо да стигнем до позитивен резултат, защото половината година изтече, а от липсата на бюджет губят всички варненци“, каза Тодор Балабанов, който е и председател на финансовата комисия. Той се ангажира да не бъдат внасяни предложения без посочен източник на финансиране. Балабанов уточни, че срокът за приемане на бюджета е края на май, но не е императивен, а удължаването му няма да спре важни за града проекти. Христо Димитров прогнозира, че рискът градът да остане без приет годишен бюджет е минимален, въпреки че според част от заместниците му теоретично той е 50 на 50.
Решения има, възможни са и корекции в планираните инвестиции, но е нужна предварителна подготовка, за да не стават комисиите арена на спорове и да не се допусне дисбаланс в бюджета, обясни Христо Атанасов. По думите му евентуалното повишаване на местни такси би довело до около 7 млн. лв. допълнителни приходи. Такова повторно искане от администрацията до момента обаче не е постъпвало. Първото бе одобрено от съвета, но областният управител го атакува в съда и кметът сам го оттегли. „Бюджетът е на всички варненци - не на кмета или Общинския съвет. Нищо не е загубено. Има реална възможност до края на месеца да постигнем съгласие. Въпросът е дали ще има конструктивен диалог", коментира Николай Костадинов.