Приеха нов Национален консенсус за диагностика и лечение на Множествена склероза

Това ще даде възможност да бъдат лекувани и пациенти с по-тежка инвалидизация 

"Приет е нов Национален консенсус за диагностика и лечение на Множествена склероза. Това ще даде възможност да бъдат лекувани и пациенти с по-тежка инвалидизация – до 6-а степен, а не както преди до 4-а степен. Ще стане възможно също пациентите да започват веднага лечение с медикаменти от втора линия, ако заболяването е много агресивно, а ако са започнали лечение на първа линия, при нужда да минават незабавно на втора линия. Тези промени в консенсуса съобразихме с европейските препоръки. НЗОК е готова да приеме нашите предложения, което ще подобри лечението на хората с МС“, съобщи председателят на Българското дружество по неврология акад. д-р Иван Миланов по време на  Първия национален форум за хората с Множествена склероза.

акад. Иван Миланов

"По последни статистически данни заболеваемостта от Множествена склероза в България е 121 души на 100 000 население, което прави 7260 болни от МС при 6 милиона население. От тях само 30% се лекуват по Здравна каса, тъй като съществуващите лекарства са само за възпалителната първа фаза на заболяването. Все още не са разработени лекарства за втората дегенеративна фаза на МС, и затова тези хора не се лекуват медикаментозно", отбеляза акад. Миланов.

 „При 5% от пациентите болестта започва в детска и юношеска възраст и протича с по-изразени възпалителни промени, а лезиите в мозъка са по-големи и с по-голям брой. Освен това при децата пристъпите са 2 до 3 пъти по-чести в ранните стадии в сравнение с тези при възрастни. При около 30% от децата настъпват значителни когнитивни нарушения. Поради ранния дебют на МС децата се инвалидизират средно с 10 години по-рано от възрастните пациенти“, това пък съобщи проф. Божинова.

Неврологът подчерта, че рискови фактори за множествена склероза при деца са - затлъстяването, пасивното тютюнопушене, ниски нива на витамин D и автоимунни заболявания в семейството.

„МС има общи генетични фактори за отключването си с рака на дебелото черво и с латералната склероза. При изследвания на пациентите с множествена склероза често се открива анемия, и то желязодефицитна, ниски нива на витамин D. Сърдечно-съдовият риск е висок при хора с това заболяване, а при по-бурно развитие на заболяването психични болести може да са първа проява на МС. Доказано е, че 57% от хората с МС страдат от тревожност, а 59% - от депресивни състояния. Епилепсията е придружаващо заболяване в 2 до 8% от случаите. 55% съобщават за остра хронична болка“, обясни доц. Славов. 

Относно рехабилитацията на пациентите с множествена склероза обърна внимание д-р Михаил Михов, председател на Столичното сдружение на общопрактикуващите лекари.

„Във всяка практика на общопрактикуващ лекар направленията са ограничени от НЗОК, включително и талон №3 за физикална терапия и рехабилитация за 10 процедури в специализирана клиника. Един талон се пада на 10 пациента. И макар че рехабилитацията е жизненоважна за тежко инвалидизираните пациенти със заболяването, тя не е достъпна за тях, защото не се заплаща домашна рехабилитация от Здравната каса“, обясни д-р Михов.