Всички институции страдат от ниска степен на доверие
Сред партийните лидери най-висок рейтинг има Бойко Борисов. Той се ползва с 23% доверие срещу 60% недоверие. Това сочат данни от проучване на общественото мнение, финансирано и реализирано съвместно от бТВ и “Маркет ЛИНКС”. То е направено сред 1004 лица над 18 г. в страната в периода 22 - 30 март 2025 г. по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета. Според данните рейтингите на доверие на партийните лидери Кирил Петков (ППДБ) и Делян Пеевски (ДПС-НН) са изравнени. Ако изборите бяха днес те щяха да бъдат съответно втора и трета политическа сила в парламента, както и сега. И останалите парламентарно представени политически партии биха влезли при предсрочен вот без разместване. ГЕРБ-СДС остава първа политическа сила, изпреварвайки с близо 9% ППДБ. ДПС-НН е трета с минимална преднина от 0.2 процентни пункта пред “Възраждане”.
“При Пеевски има консолидиране на конформистки вот около него. Позицията, говоренето му и изграждането на образа на човека, от когото зависи всичко в Народното събрание и извън него, провокира хора да признаят “силния”, коментира Добромир Живков от социологическата агенция. Уточни, че при профила на “ДПС-Ново начало” ясно се наблядава, че е съставен от млади хора.
Частичното касиране на изборите и повторното обявяване на резултатите е разклатило доверието на българите, в допълнение с приетия бюджет, дискусиите в парламента и очаквания вот на недоверие, показва изследването.
“Всички институции страдат от ниска степен на доверие. Базисното такова, което имаме към институциите, е опасно ниско”, посочи още Добромир Живков. Социологът посочи спад в това на парламентарния председател Наталия Киселова, Народното събрание, правителството, както и на президента Румен Радев, който обаче запазва първо място от по рейтинг на одобрение сред политиците.
Доверието към премиера Желязков се движи успоредно с доверието към кабинета - едва 22% одобрение срещу неодобрението от 46%. Конституционният съд се ползва с 19% одобрение срещу 49 процента неодобрение. Най-неодобрявани са Информационно обслужване с 56% срещу одобрение от 11 на сто, както и ЦИК, която се ползва с 10% одобрение срещу 60% неодобрение.