НАП вади на светло автомобили и тухли

Преди около месец антимафиоти разбиха престъпна група за данъчни престъпления и пране на пари в особено големи размери чрез покупко-продажба на луксозни автомобили.

Промяната влиза в сила от 1 май

Включват торове в списъка с рискови за държавния бюджет стоки

Предварително ще се декларират доставки на строителни материали

Данъчните слагат под лупа търговците на автомобили, торове и някои строителни материали. Със заповед на министъра на финансите Теменужка Петкова е допълнен списъкът с рискови за държавния бюджет стоки, за които е необходимо предварително деклариране на превоза им при внос, износ или транспортиране във вътрешността на страната. Целта е да не бъдат укривани ДДС и данък печалба при продажбата на тези стоки.

В списъка на стоките с висок фискален риск (СВФР) са добавени нови и употребявани пътни превозни средства, без тези за транспорт на десет или повече човека, включително водача. Тук влизат и състезателни автомобили, както и превозни средства, предназначени за придвижване върху сняг или за транспорт на хора върху игрищата за голф и други подобни превозни средства. Включването на автомобилите в списъка с рискови стоки означава, че при внос и износ с автовози с товароносимост над 3,5 тона превозът трябва да бъде деклариран предварително в НАП. Целта е данъчните да знаят предварително движението на рисковите за бюджета стоки. Досега в списъка с рискови стоки имаше предимно храни, като например млечни продукти, меса и домати, но сега са добавени и нехранителни стоки.

Промените са направени, защото не са редки случаите, при които при продажби на коли укриват дължимите налози. Само преди около месец антимафиоти разбиха престъпна група за данъчни престъпления и пране на пари в особено големи размери чрез покупко-продажба на луксозни автомобили. В акцията са проверени 9 автокъщи, претърсени са общо 17 адреса на територията на градовете София, Пловдив и Пазарджик. Тогава беше обявено, че чрез осъществяваната незаконна дейност е нанесена щета на държавния бюджет в размер над 10 млн. лв., в резултат на нарушения в режима на данъчно облагане при сделки с луксозни автомобили. За целта е използвана мрежа от търговски дружества.

В списъка с рисковите стоки са добавени и някои строителни материали, като хидравличен цимент (включително циментов клинкер), изделия от цимент, от бетон или от изкуствен камък, дори армирани. Сред рисковите стоки са добавени и тухли, плочи, плочки и други керамични изделия, заготовка за валцоване на тел и железни пръти. В списъка с рисковите за бюджета стоки са добавени и минерални или химични азотни, фосфорни и калиеви торове.

Допълненията в списъка на рискови стоки влизат в сила от 1 май. Така търговците имат само месец, за да се запознаят с новите изисквания и да започнат да ги прилагат. Целта на промените е затягане на данъчния контрол и повишаване на приходите в държавния бюджет. През последните месеци от НАП предприеха редица мерки за повишаване на приходите с цел да бъдат изпълнени амбициозните планирани приходи в държавния бюджет и дефицитът в хазната да бъде под 3 на сто от брутния вътрешен продукт.

При внос, износ или транспорт в страната на стоки с висок фискален риск превозът им трябва да бъде деклариран онлайн пред НАП предварително. Това изискване не важи, ако например човек купи няколко тухли, чувал с тор или цимент. Предварителното деклариране не важи при покупки на стоки за крайно потребление. Рисковите стоки трябва да бъдат декларирани само при превоз с превозни средства с товароносимост над 3,5 това. Предварително деклариране не се изисква и при превоз между обекти на територията на страната, стопанисвани от едно лице, както и до обекти, стопанисвани от различни лица на територията на страната, когато стоките, предназначени за всеки отделен обект, са с тегло до 500 кг или стойността на стоките е до 5000 лв. без ДДС. Например, ако превозът е на стоки до 500 кг, дори цената им да е над 5000 лв. предварително деклариране не се изисква. Ако превозът е над 500 кг, той не трябва да бъде деклариран предварително, ако е на стойност до 5000 лв.

НАП получава данни за онлайн продажби

Глоби до 2000 лв. за инфлуенсъри

Ще платят данъци с лихвите

Инфлуенсърите дължат данъци за получените от тях доходи от пускане на видео клипове в социалните мрежи.

До 2000 лв. стигат глобите за инфлуенсъри и за хора, които продават стоки чрез социалните мрежи, ако не декларират доходите си с подаване на годишна данъчна декларация. Освен това тези хора може да бъдат проверени от НАП и да се наложи да платят данъците си заедно с дължимите лихви.
НАП разполага с информация за получените доходи от инфлуенсъри, блогъри, влогъри и други създатели на онлайн съдържание, както и от хора, които продават различни стоки и услуги във Facebook, TikTok, Instagram, предупредиха от приходната агенция. Тези данни се подават периодично в НАП от онлайн платформи и куриерски фирми. В зависимост от вида на извършваната от тези хора дейност, получените суми трябва да бъдат обявени в годишната данъчна декларация в Приложение №2 - за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец или в Приложение №3 - за доходи от друга стопанска дейност, в което се вписват авторски и лицензионни възнаграждения. При продажба през социалните мрежи на произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети, която не е свързана с извършвана от човека стопанска дейност, доходите се декларират в Приложение №5. Подаването на годишните данъчни декларации може да стане изцяло онлайн, през Портала за електронни услуги на НАП.

Трябва да дават касови бележки

Данъчни следят майстори в социалните мрежи

Често не плащат заради незнание

Данъчни следят профилите на майстори в социалните мрежи.

Данъчни наблюдават хиляди майстори, извършващи домашни ремонти, дали отчитат коректно приходите си, като за целта следят и профилите им в социалните мрежи. Анализ на риска от страна на НАП за този бранш показва, че в над 60% от ремонтите на дома майсторите не дават финансов документ за получено плащане. В общия случай те са длъжни да дават касови бележки, когато плащането за труда им е в брой или с банкова карта.

От обяви в социалните мрежи данъчните виждат хора, които предлагат различни ремонти, често научават и цените за труда им. След това е лесно да проверят дали тези хора са давали касови бележки и какви годишни доходи декларират. Немалка част от хората в този бранш не декларират доходите си в пълен размер или пропускат да подадат годишна данъчна декларация, като някои го правят и от незнание.

В момента тече кампания за деклариране на доходите от миналата година. Ако майстори извършват професионална дейност за своя сметка и са регистрирани като самоосигуряващи се лица, трябва да отразят доходите си в Приложение №3 - “Доходи от друга стопанска дейност” в годишната данъчна декларация. Срокът за деклариране и плащане на дължимите данъци за майстори, упражняващи дейността като свободна професия, е 30 април. Ако действат като търговци, облагането им е с данък върху годишната данъчна основа за доход от дейност като едноличен търговец и доходите се декларират в Приложение №2 “Доходи от стопанска дейност като ЕТ” на годишната данъчна декларация. Крайният срок за плащане на данъка е 30 юни.

Дейността на майстори, извършващи ремонт на електро- и водопроводни инсталации, се облага с патентен данък. Доходите им не се облагат с годишен данък, но въпреки това се декларират в Приложение №7 на годишната данъчна декларация. Тези майстори подават и декларации до 31 януари на текущата година в общината, на чиято територия работят.

Трябва да плащат ДДС при оборот над 100 хил. лв.

Фризьорите са сред най-рисковият бранш

Някои са на патент

Фризьорският бранш е един от най-рисковите за държавния бюджет.

Един от най-рисковите за държавната хазна е браншът за разкрасителни процедури, в който работят козметици, фризьори, масажисти, маникюристи, татуисти и др. Хората в този бранш най-често работят като еднолични търговци, свободни професии или занаятчии. Те са самоосигуряващи се и дължат данъци и осигуровки, но често не плащат налози върху пълния размер на получените доходи. При оборот над 100 хил. лв. за година, фризьорите трябва да плащат и ДДС.

Фризьори, козметици, масажисти и маникюристи може да плащат патентен данък към съответната община, ако годишният им доход е под 100 хил. лв. В такъв случай те не дължат данък върху доходите си, но плащат осигуровки до размера на максималния осигурителен доход и трябва да подават годишна данъчна декларация за доходите си.

За хората от бранша, извън тези, които може да плащат патентен данък, има два варианта да плащат данъци. Когато работят като упражняващи занаят или свободна професия трябва да обявят доходите си в Приложение №3 “Доходи от друга стопанска дейност” към годишната данъчна декларация до 30 април и плащат 10% данък върху доходите си. Когато работят като търговци, включително еднолични търговци, декларират доходите си в Приложение №2 “Доходи от стопанска дейност”, като могат да намаляват доходите си с направените разходи, за които имат документи, и дължат данък от 15%. В този случай крайният срок за подаване на годишните данъчни декларации е 30 юни.

Глобата е поне 5000 лв.

Дават уникален номер за всеки превоз

Номерът е валиден 14 дни

Глобата, ако някой не декларира предварителен превоз на рискови стоки, е поне 5000 лв.

Предварителното деклариране на превози на рискови за бюджета стоки става онлайн през Портала за електронни услуги на НАП. При коректно деклариране на данните за това каква стока ще бъде превозвана, кой е изпращачът и кой е получателят, НАП генерира и предоставя уникален номер за превоза (УНП), който е валиден е 14 дни. Този номер трябва да бъде даден на шофьора на камиона, така че при проверка на пътя от органите за фискален контрол на НАП да бъде предоставен.

При превози, започващи от територията на друга държава от ЕС и завършващи в България, получателят на стоките трябва да подаде предварителната информация за превоза в НАП. При внос от страни извън ЕС след приключване на митническия режим и вдигане на стоката вносителят декларира данни преди продължаване на превоза на територията на страната. При превози от територията на страната до друга държава-членка на ЕС доставчикът на стоките декларира данни за всеки превоз преди започване на натоварването на превозното средство. При превози на територията на страната или доставчикът, или продавачът на стоките трябва да декларира данни за всеки превоз преди да започне товаренето на камиона.

Ако някой не изпълни задължение за предварително деклариране на превоз на рискови стоки, може да му бъде наложена глоба в размер на 40 на сто от стойността на превозваната стока (без ДДС), но не по-малко от 5000 лв. Ако някой декларира неверни данни за превоза, глобата е 40 на сто от разликата между стойността на установените при проверка стоки и стойността на декларираните стоки, но не по-малко от 1000 лв.

Най-четени