Трима световно признати специалисти от Швеция, Филандия и Аржентина ще разкрият пред българските хирурзи най-новите методи при лечението на карценом на гърдата
Национална конференция по хирургия на гърдата ще се проведе на 30, 31 януари и 1 февруари в София. Инициатор за този форум е известният хирург проф. Свилен Маслянков от Велико Търново, който от години се занимава с този тип дейност.
„Карценома на гърдата се превръща в епидемия. Всеки ден се разболяват средно по 10 жени в България. Заради това искаме по-ранна диагностика и по-добра преживяемост за пациентите с рак на гърдата“, споделя тревожната статистика проф.Маслянков.
Самият той е иноватор в онкологичната хирургия. Проф. д-р Маслянков има над 100 публикации в международни и български периодични медицински списания и още толкова публикувани резюмета в родни и международни форуми. Известни са над 500 цитирания на трудовете му в големи национални и международни медицински бази данни. През 2015 г. издава монография на тема „Рак на ректума – съвременни аспекти”, а през 2021 г. е основен рецензент в монографията „Мултидисциплинарен подход при диагностиката и лечението на карцинома на гърдата”.
Проф.Маслянков има проведени редица специализации в хирургични клиники в Гърция, Испания, Хърватска, Англия, Русия и др., както и над 70 участия в конгреси и конференции у нас и в чужбина.
През 2023 г. е удостоен с почетен знак „SIGNUM LAUDIS” на кожен плакет за особени заслуги за функционирането и развитието на МУ – София в годините на своята професионална реализация.
Медикът е известен с това, че внедрява авангардни хирургични техники от цял свят.
„Осъзнах, че има голяма необходимост от подобна конференция у нас, защото такава не е провеждана от години. Трудно е да бъдат обединени толкова много специалисти от различни области на медицината и науката в името на обща цел. В борбата с рака на гърдата освен хирурзи участват и гинеколози, образни диагностици. Гърдата е комплексен орган за лечение. Заради това не само инвазивните специалисти са отговорни за справянето с този здравословен проблем, но се включват и много други процедури като химиотерапия, лъчетерапия, имунна терапия, ендокринна терапия. Целият този комплекс от медицински дейности имат значение при контрола на болестта. Заради това и мотото на форума е „Да станем всички по-добри“, коментира проф.Маслянков.
Той уточнява, че целта на конференцията е хирурзите и останалите специалисти да се запознаят с новостите в тази сфера и да обогатят познанията си, да развият уменията си.
„Очакваме да присъстват около 250-300 души от цялата страна. Много голям интерес проявиха пластични хирурзи и очакваме сериозно присъствие. Може да се каже, че това е търсена цел, защото те също участват в комплексното лечение на рака на гърдата. Тяхната роля е да се запази този орган и жените да се чувстват пълноценни и след интервенциите. В някои случаи е възможно едновременно да се премахне тумора и да се запази анатомията и дори да бъде подобрена“, обяснява проф.Свилен Маслянков.
По време на престижния форум, българските медици ще имат възможност да се информират за най-новите аспекти при лечението на карценом на гърдата от чуждестранните светила в медицината и световно признати специалисти–проф.Рикардо Аудисио от Гьотеборг, Швеция, проф.Синикка Суоминен от Хелзинки, Филандия и проф.Алберто Ранкати от Буенос Айрес, Аржентина.
Лекциите им ще бъдат записани и след това ще са достъпни за лекарите, работещи в тази сфера. Освен това по идея на проф.Маслянков всичките 45 доклада, които ще бъдат представени на форума, ще са включени в сборник, който ще излезе от печат до броени дни. Предвидена е и постерна сесия с 23 постера. Учредена е специална награда.
Организаторите възнамеряват конференцията да се превърне в традиционна международна проява. Тя ще приключи с изработване на конкретни документи.
„ Единият ще е в научно отношение, който ще задава посоката, в която хирурзите на рак на гърдата да работим и да създаваме максимално качествено и научно издържано лечение. Другият документ ще е свързан с искане до НЗОК за промяна на пътеките, по които се финансира лечението на заболяването. Целта е съвременните методи на лечение да са по-добре платени и това да дава възможност на хирурзите да повишават квалификацията и възможностите си като специалисти, за да получават по-високо заплащане. Освен това биха се спестили тромави процедури и лекарите ще правят по-щадяща хирургия, което е добре за пациентите. Така стои въпросът и с имплантите. Това са високотехнологични операции и заплащането им трябва да е по-скъпо“, разкрива проф.Маслянков.
В рамките на предстоящата конференция на 30 януари ще се проведат и практически курсове в трите големи болница в столицата-„Александровска“, „Исул“ и в УСБАЛ по онкология „Проф. Иван Черноземски“.
„Поканили сме млади колеги от страната, които ще се запознаят с най-новите технологии и интересът наистина е много голям. Радвам се, че успяхме да организираме конференцията на възможно най-ниска и достъпна такса от 140 лева“, казва в заключение проф. Свилен Маслянков.