Видният скулптор с отличие от Ордена на тамплиерите в България
Статуетката бе връчена на твореца лично от Великия Приор акад. Румен Ралчев
Сред носителите на наградата са кметът на София Йорданка Фандъкова и космонавтът Георги Иванов
Скулпторът проф. Георги Чапкънов-Чапа бе удостоен с наградата Рицар на годината, която се връчва за 13-ти пореден път от Ордена на рицарите тамплиери в България - Велик Приорат България.
Големият творец получи почетната статуетка, създадена от скулптора Спас Киричев, лента с медал и грамота лично от Великия Приор акад. Румен Ралчев. Церемонията се проведе в Тамплиерския дом в София, в тесен кръг и на открито, ден преди новите ограничения заради коронавируса да влязат в сила. На нея присъстваха Великите Офицери на Велик Приорат България.
“За 13-та поредна година Велик Приорат България връчва своята награда Рицар на годината на представител на обществото, който със своя живот и своето отношение към околните служи за пример. Професор Чапкънов, освен всичко друго е и с изключително добро отношение към Ордена на рицарите тамплиери, и години наред поддържаме тесни връзки. Считаме, че с връчването на тази награда на проф. Чапкънов ние ще отдадем почит към един изключителен гражданин на Република България, който със своя талант е прославил страната ни и извън границите є. Случайно или не това се случва в Денят на благодарността и въпреки камерния състав се получи една много приятна атмосфера”, каза пред “Труд” Румен Ралчев.
“Много благодаря за наградата и се радвам, че Орденът на рицарите тамплиери помага за запазване на християнската вяра и за самочувствието на хората в тези трудни времена. И аз като всички имам нужда от повдигане на духа - това внимание ще остане дълго в моето съзнание”, каза проф. Чакпкънов, получавайки наградата.
Великият Приор Румен Ралчев обясни пред вестника, че процедурата по награждаването започва с предварителни номинации, които Великите офицери на Велик Приорат България подават три месеца по-рано, след което се минава през няколко обсъждания и решението се гласува на Велик съвет от ръководството на Ордена. Накрая се иска съгласието на номинирания.
“Професор Чапкънов с удоволствие даде своето съгласие да бъде удостоен с наградата Рицар на годината. Преди това подробно се информира за статуса на това отличие, както и кои са предишните му носители”, каза още Ралчев.
А сред удостоените със статуетката през годините са кметът на София Йорданка Фандъкова, кметът на Разград Денчо Бояджиев, първият български космонавт Георги Иванов, вицепрезидентът (2012 г.-2017 г.) Маргарита Попова и други заслужили фигури в българското общество.
Сред произведенията му е статуята “Св. София” в столицата
Автори на величествената 26-метрова статуя в центъра на София са проф. Георги Чапкънов и арх. Станислав Константинов.
Професор Георги Чапкънов е един от най-уважаваните и ценени български творци, който със своя изключителен талант години наред прославя страната ни и зад граница.
Той е роден на 24 януари 1943 г. във Вълчи дол. Средното си образование получава в художествената гимназия в София, специалност “Скулптура” с преподавател Петър Рамаданов. През 1969 г. завършва Художествената академия в София, специалност “Скулптура” при проф. Иван Мандов и доц. Илия Илиев. Специализирал е в Париж. Първите му самостоятелни изложби са: 1975 - в София; 1976 - в Пловдив. Имал е участие в почти всички представителни изложби на Съюза на българските художници в чужбина.
Ненадминат майстор на малките пластики - много от тях се намират в многобройни частни колекции, а големите му изящни скулптури са на обществени места и музеи по целия свят.
Сред музеите, които притежават негови произведения са Националната художествена галерия в София, Ермитажа в Санкт Петербург, музеят “Пушкин” в Москва, “Оцокуши-Га-Хара Музей” - Япония, академията “Лалит Кала” в Ню Делхи, музеят на открито “Моран” - Южна Корея, La Blade de Seprai в Швейцария, колекция “Петер Лудвиг” - Германия, Музей Moutier - Швейцария.
Чапкънов е съавтор на герба на Република България (1997 г.), автор е на статуята “Св. София” в столицата (2000 г.); паметник на Висоцки във Вършец (2007); на Георги Калоянчев в Бургас (2015 г.); паметник на независимостта в София (2007); “Орфей и Евридика” в Смолян (2007); на скулптурата на баща и син Славейкови на едноименния площад в София, на Чарли Чаплин, Хитър Петър и Дон Кихот в Габрово и много други. Автор е и на много монети и медали, рисувал е портрети на едни от най-известните личности на България.
Носител е на редица престижни награди, между които Първа награда за скулптура на СБХ - 1977, 1979, 1986; Наградата на Музея на открито “Хаконе” на името на Роден - Япония; Гран При на Музея на открито “Хаконе” на името на Хенри Мур - Япония; Наградата за скулптура от Триенале на изкуствата в Ню Делхи през 1991 г.; “Сулмона” - награда на Президента на Италия за портрета на режисьора Федерико Фелини през 1993 г.; Гран При в Париж -2002 г.