Първо в Труд: Булдозерите вече са на Халкидики, за да рушат

Първо в Труд: Булдозерите вече са на Халкидики, за да рушат

Събарянето на всички незаконни строежи в Гърция започна

 

На гръцкия полуостров Халкидики, и конкретно на ръкав Касандра, малко след 10 часа тази сутрин пристигнаха първите булдозери, които започват да разрушават всички незаконни строежи. Местните власти са на място. След последвали преговори със собствениците на имоти започна разчистване на пътя и разрушаване на оградите и отстраняване на дървета и клони.

От около пет години жителите се оплакват, че нямат достъп до морския бряг въпреки, че закона предвижда 300-метрова брегова линия.

Припомняме, че правителственият говорител Димитрис Дзанакопулос заяви във вторник , че гръцкото правителство ще разруши всички незаконни строежи след смъртоносния огън в Мати, както и в цяла Гърция.

Правителството беше остро критикувано за начина, по който е реагирало при пожара, който отне живота на най-малко 93 души, а множество други бяха ранени или обявени за изчезнали.

Над 1000 изгорели сгради, инспектирани от инженерите след пожара, също ще бъдат съборени. Природозащитни организации заявиха, че пожарът е бил най-смъртоносният в историята на страната и е опустошил 17 000 акра (6879 хектара) гори и жилищни райони.

Коментатори напомнят, че няколко последователни правителства обещаваха да се заемат с проблема с незаконните конструкции, но повечето не успяха да се справят поради очакваната висока политическа цена.

Най-четени