На всеки две години в Литературния кабинет „Владимир Башев“ в София се връчва едноименната награда за поезия на млад автор до 32 години – възрастта, на която загива внезапно в катастрофа талантливият поет Владимир Башев (1935 – 1967). Участващите в конкурса стихосбирки трябва да са издадени през последните две години, а наградата се присъжда съвместно от Националния литературен музей и НДФ „13 века България“.
Церемонията по връчването на приза се състоя на 22 ноември 2023 г. и беше водена от Атанас Капралов – директор на Националния литературен музей. Д-р Мариана Кирова –завеждащ Литературния кабинет „Владимир Башев“ – обяви, че тази година за конкурса са постъпили много книги.
Атанас Капралов подчерта, че от 1969 г. досега тази престижна награда са получили автори, които днес са класици – Воймир Асенов, Калин Донков, Александър Томов, Добромир Тонев и много др.
Ралица Райкова е новият носител на Националната награда за поезия „Владимир Башев“ за стихосбирката си „Фигури от сол“ („Жанет 45“, 2022). От името на поетесата наградата получи нейният баща, тъй като тя в момента следва в Париж. „На 24 години се чувствам едновременно далече и близо до онези 32, на които си отива Владимир Башев. Възрастта всъщност не е от значение, от значение е как я изпълваш. И 32, и 24 могат да са и много, и малко. Владимир Башев е успял да каже и направи много. Чувствам се щастлива, че тази книга също е успяла да проговори и да намери място до неговия силен глас“, написа в послание от Франция Ралица Райкова.
Журито връчи и три грамоти: на Катя Димитрова за „Плач по всички жени преди мен“ (изд. „Жанет 45“, 2022); на Веселин Веселинов за „Кънтя като мълчание“ (изд. „Информа Принт“, 2022); на 19-годишната Бюлен Абдишкова за „Белязано сърце“ (изд. „ФаРаГо“, 2022).
Журито тази година беше в състав: председател Георги Константинов и членове Надя Попова, Атанас Капралов, д-р Мариана Кирова и Валентина Радинска. Освен грамота, Ралица Райкова получи и картина от НДФ „13 века България“.
В словото си Георги Константинов каза, че участващите стихосбирките са с едно особено звучене: „Търсейки съвременна, експериментална образност, най-добрите от участниците постигаха сърдечност, едно човешко звучене, което може да развълнува много хора. Като ерудиция книгите бяха на високо ниво – посланията в тях водеха до философски, исторически или географски пространства“.
Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура