Предградие на Аполония в Созополския залив

Новооткрит римски храм до къмпинг "Градина"

В западната част на Созополския залив, редица археологически обекти говорят, че именно на това място се е намирало предградие на древна Аполония Понтика

Този и много още интересни факти стават известни от новата книга, издадена от Националният исторически музей, посветена на археологията в Бургаския залив. Книгата е на проф. д-р Иван Христов и представя резултатите от археологическите проучвания на екипа му в землището и акваторията на град Черноморец в периода 2014 – 2025 г. В този екип са участваха и експерти от Регионален исторически музей – Бургас. 

Научният акцент пада върху една слабо проучена, но силно наситена с археологически обекти зона около западния край на Созополския залив на площ от над 300 декара. 

Според проф. Христов, при западната брегова ивица на Созополския залив, е налице съвкупност от археологически обекти, които образуват специфично предградие на Аполония Понтика. Това е подходящото обозначение за крайградско застрояване в предимно гръкоговоряща част от Средиземноморието и Черноморското крайбрежие, за разлика от латинския термин suburbium.

Тук свързващи компоненти с града са пристанищата и крайбрежният сухоземен път. Основната територия на този проастион обхваща полуостров Хрисосотира до град Черноморец както и отделни структури, чието описание се публикува за първи път. 

Особено интересни са данните за новооткрития римски храм и късноантична църква в местността „Аклади“,  до къмпинг „Градина“ , между Созопол и Черноморец. Проучванията там са през есента на 2024 г. от екип на НИМ и РИМ Бургас.

Представят се и резултатите от подводните изследвания в акваторията на крепостта Хрисосотира.

В две от главите на книгата съответно е направен преглед на всички запазени писмени извори за западната периферия на созополския залив, и се представят хипотези относно разположението на т. нар. „второ созополско пристанище“, упоменато през VI век в анонимен периплус на Черно море.

Най-четени