Оцелели в три войни бойци са дали пари от мизерните си заплати в памет на другарите им
Мащабна дарителска кампания
Приключи вторият етап от възстановяването на паметника на Шести артилерийски полк в Сливен, съобщиха от общината.
Геройският полк е участвал в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Паметникът е открит през 1924 г. и е образец на мемориалното изкуство. Монументът е специален, защото обикновените войници са събрали пари от мизерните си заплати в памет на другарите им, които завинаги са останали по бойните полета, и “за да има къде вдовиците и сираците да ги оплачат”, свидетелстват запазени документи.
Монументът от 7,5 метра е изработен от арх. Борис Бояджиев и скулптора Панайот Ципоранов от бетон, чакъл и врачански камък. Внушителната композиция представлява постамент с колона, върху която са фигура на артилерист с насочена към Одрин ръка и планинско оръдие “Шкода” с пречупена ос и разбито дясно колело - символ на покрусата на народа. Върху паметника са изписани имената на близо 380 загинали командири и войници от полка. Паметникът дълги години бе под ключ в бивша казарма в центъра на Сливен, а дъждовете и снеговете у нанесоха значителни щети.
Интересен факт е, че граждани, общественици и журналисти подеха през 2014 - 2015 година инициативата за възстановяване. Присъедини се и общината. Бе проведена мащабна дарителска кампания, благотворителни събития и бяха събрани 20 575,45 лева. Военното министерство дари месингови гилзи за близо 10 хил. лева, от които бе изработена фигуралната композиция. През втория етап бяха възстановени постаментът и колоната. Това стана възможно с близо 60 000 лева от общината, които бяха добавени към парите от даренията.