Предстои второ и трето четене на поправките в Конституцията
Забраната за чужд паспорт трябва да отпадне за МС, се разбра от думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов
Да отпадне забраната българи, които имат двойно гражданство, да могат да заемат висши държавни длъжности, но това да важи само за министри - такъв текст може да влезе в промените в Конституцията. Това се разбра от думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, след като днес парламентът направи втори опит и гласува на първо четене поправките в Основния закон на държавата, и ще продължи с поправките в още две четения преди празниците.
“Двойното гражданство за министри трябва да отпадне, защото в тази динамика, има много успели българи, които живеят навън, а можем да ги използваме като министри и ще бъдат успешни. Ще настояваме с колегите, ако намерим съгласие между трите партии, тази забрана да отпадне”. Това обяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в кулоарите на парламента, след като със 164 гласа “за” от ППДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС и 66 “против” от “Възраждане”, БСП и ИТН Народното събрание прие проекта за промени в Конституцията. Предстои второ четене след седмица и трето - на 20-и декември.
Борисов уточни, че визира успешни български граждани в чужбина. “Ако образно казано сте в Канада, вместо да става тук проблем, че ставаш министър - спокойно можеш да дойдеш, да си министър, а след това да си отидеш да живееш в Канада. Имахме такъв прецедент, той излезе глупост, с политически щети”, заяви той.
В зала председателят на Комисията по конституционни въпроси Радомир Чолаков посочи, че по много въпроси вече е постигнато съгласие, а по други - решението е политическо, защото експертите са разделени. Той направи обобщение на изводите от трите обществени обсъждания, които проведе комисията за промените. Той маркира и че ще бъде оттеглено предложението 24 май да стане национален празник и че самият той ще предложи редакция на идеите българи с двойно гражданство да заемат важни държавни постове. Чолаков ще предложи това да е допустимо само за министри и то при изрично съгласие на Народното събрание.
Част от останалите изводи от обществените обсъждания, които Чолаков обобщи пред депутатите, бяха относно статута на главния прокурор - той следва да остане административен ръководител на върховната прокуратура, да бъде официален неин представител и да осъществява функции по отношение на методическото ръководство на всички прокурори без възможност да се намесва в конкретни дела.
Разделянето на BCC на два съвета е придобило изцяло политически характер и се превръща във въпрос на политическа целесъобразност, посочи Чолаков.
Относно президента и съдебната власт - има съгласие правомощията на президента при назначаване на председателите на BKC, ВАС и на главния прокурор да не бъдат ревизирани.
Що се касае до индивидуална конституционна жалба - във всички постъпили становища се препоръчва да се даде възможност на всеки съд, по искане на страна в процес или по своя преценка, да отправя искане до КС.
ИТН и “Възраждане” обявиха, че ще атакуват решенията на НС в Конституционния съд, а БСП обявиха, че организират кръгла маса с експерти следващата седмица.