Договорът с "Боташ" е без алтернатива, ако искаш да доставяш неруски газ. Това каза в ефира на БНТ бившият енергиен министър Росен Христов.
"Той не е нито неизгоден, нито нерентабилен. Той е изгоден и рентабилен и използваем при конфигурацията, която беше 2022 г, където ни казаха изрично - "вие трябва да доставите неруски газ". Тоест, имаше протести пред министерството, "Боец" там три месеца стояха и спяха отпред, 1 милион изказвания на всички политици и от НС и във всички медии, то се късаха ризи, как ние трябва да не финансираме войната с Украйна, всеки газ, който купим от Русия отива в парите на фронта срещу Украйна и въобще нали ние ще умрем, но няма да купуваме руски газ. Единственият вариант да докараме достатъчни количества неруски газ е през Турция, защото през Гърция е невъзможно - един единствен терминал. Ние не купуваме газ от Турция, ние просто купихме достъп до техните терминали, за да може да вкарваме газ от всеки производител, който гарантира, че не е руски. Ние говорим за втечнен газ. Това беше осигурено", каза Росен Христов.
По думите му, той не е подписал договора, а тогавашния директор на "Булгаргаз" Деница Златева.
"Договорът не е подписан от мен, държавата не подписва търговски договори, нито служебно правителство, нито редовно, не се занимава с търговска дейност. Договорът е подписан от търговски дружества по надлежния ред. Договорът си е подписан от Деница Златева в нейните правомощия като изпълнителен директор, след като са направени редица преговори, на голяма част, от които и аз присъствах. Договорът е подписан публично. Договорът е подписан от нея, в мое присъствие, в присъствието на министъра на енергетиката на Турция, депутатите много добре знаеха за договора, защото ние имахме среща с председател на НС по това време, турският министър, аз", коментира Христов.
Бившият енергиен министър е категоричен, че макар икономически неизгоден, договорът е бил единствената алтернатива геополитически на фона на войната в Украйна и призивите за натиск над Русия.
"Сега какво се случва - никой не иска да купува неруски газ, защото бил по-скъп. Ами вие това го знаехте и тогава. Аз тогава това го заявих. Имаше една голяма среща с представители на бизнеса, които казаха, че ние над 200 лева за мегават час не можем да плащаме и по-добре да затворим. Тогава аз казах - "щом искате такава цена, при положение на борсата е над 300 лева, ние задължително трябва да преговаряме и с Русия. И тогава всички скочиха - русофил, капитан "Газпром", какви ли не обиди - край, той иска да върне руския газ и едва ли не подписаха декларация публично да ме линчуват. Доставихме път за доставка на неруски газ, оттук нататък обясняват - ама то много по-евтино от Гърция да доставяме руски газ", каза Христов.
"Ние осигурихме политическата подкрепа за "Боташ" да влязат въобще в преговори, защото на "Боташ" му беше забранено въобще да преговаря за достъп до тяхната инфраструктура. Успяхме да ги убедим."
На въпрос защо е подписан договорът за 13 години, а не например за 5 години, Христов отговори:
"Защото паралелно с този договор "Булгаргаз" трябваше да направи дългосрочен търг за доставка на неруски газ за същия период.
Бившият енергиен министър подчерта, че всичкият газ, който влиза в България, освен азербайджанския в момента е руски.
"Ние не внасяме втечнен газ с кораби, а тръбният газ е изцяло руски", каза бившият енергиен министър.