Загуби за 1 млрд. лева навъртял “Булгаргаз” със служебните кабинети

Снимка: Булфото/Фокус
Близо 3 часа продължи изслушването в парламента на бившата шефка на “Булгаргаз” Деница Златева, служебния енергиен министър Росен Христов и изпълнителния директор на “Булгартрансгаз” Владимир Малинов за обстоятелствата по подписването на договора с “Боташ”, като основните въпроси на управляващи и опозиция бяха към Христов и Златева.

В парламента се съмняват за натиск от президентството по договора с “Боташ”

“Аматьорска корупция” и “капитулация на енергетиката

Държавното дружество “Булгаргаз” е във фактически фалит с близо 1 млрд. лева загуби за последните години по време на служебните правителства на президента Румен Радев, а договорът с “Боташ” от кабинета “Гълъб Донев” ще струва на България към 6 млрд. лева с инфлационния индекс, като всеки ден по него трябва да плащаме 1 млн. лева. Данните за катастрофалното състояние на държавния доставчик на газ изнесе в парламента енергийният министър Жечо Станков по време на изслушване в пленарна зала на бившия служебен министър на енергетиката Росен Христов, бившия изпълнителен директор на “Булгаргаз” Деница Златева за обстоятелствата по подписването на договора с турската енергийна компания “Боташ” и на шефа на “Булгартрансгаз” Владимир Малинов.

Управляващи и опозиция поставиха директно въпроси на Христов и Златева, имало ли е натиск от президентството за експресното полагане на подписи под споразумението с турската енергийна компания, което не съдържа клаузи за прекратяване, одобрено е за двайсетина дни по новогодишните празници в края на 2022 г. след визита на президента Румен Радев в Турция на 9 декември 2022 г.

От обясненията в пленарна зала се разбра, че Христов разписал вместо Златева на 24 декември, защото тя трябвало да стигне навреме до летището, а той щял да се прибира към България по-късно с автомобил. Златева е пътувала обратно до София на 23 декември, “на 24 декември съм си била в София”, оправда се бившата шефка на “Булгаргаз”.

Припомняме, че “Труд news” многократно публикува данни за странното съдържание и още по-необяснимото бързане по коледните празници с подписването на Споразумението с “Боташ”, по което България се ангажира за цели 13 години, а всеки ден по договора струва по 1 млн. лева на страната, но без да се възползваме по него.

“Има индикации за високопоставен свидетел на това, че президентът Румен Радев е оказал влияние за сключване на сделката с турската компания “Боташ”, от която България губи по над един милион лева на ден. Отговорността е на Румен Радев, а не на дамата, която щяла да си изтърве самолета. Този самолет сега ни струва 4 млрд., а с инфлацията ще ни струва 6 млрд. лв.”, заяви съпредседателят на “Да, България” Ивайло Мирчев, като определи договора като “аматьорска корупция” и призова КПКОНПИ и ДАНС да разследват лицата, разписали дългосрочния договор.

“Оказва се, че без България да е водила война с Турция, нашата енергетика капитулира и плащаме репарации на Турция, подписан е 5 пъти по-скъп договор от пазарни цени”, каза председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Делян Добрев (ГЕРБ-СДС). И припомни, че по време на експресното подписване на договора с “Боташ”, България отново е била пред предсрочни избори и без парламент, а служебен министър се разписвал вместо шеф на “Булгаргаз”.

Данните, изнесени от енергийния министър Жечо Станков осветиха, че след края на 2021 г., когато е освободен изпълнителният директор на “Булгаргаз” Николай Павлов, дружеството започва значително да изпада в дисбаланс и към момента е загубило по груби сметки около 50 процента от пазара си.

Финансовото обезкървяване на “Булгаргаз” в края на 2022 г. е вече факт и за 11 месеца дружеството вече е с почти 100 млн. лева загуба. През следващата 2023 г. загубата на “Булгаргаз” набъбва с още 52 млн. лева. “По предварителни данни за 2024 година загубата на дружеството вече е 300 млн. лева”, каза Жечо Станков. И обобщи: “Последиците от договора с “Боташ” за “Булгаргаз” са загуба на пазарен дял и тежки финансови резултати”.

“Големият въпрос е и какво се случва с договора с Азербайджан? При една изключително негативна ситуация с “Булгаргаз”, трябва да се предприемат предварителни разговори с тях, за да не се окаже, че нещо добро за страната, може да бъде окончателно загубено!”, предупреди за доставките на газ от Азербайджан бившият енергиен министър Драгомир Стойнев (БСП), а сега зам.-председател на 51-ото НС.

Най-четени