Според украински официални лица на 18 май Москва е изстреляла общо 273 безпилотни летателни апарата срещу Украйна. Само през последната седмица руските сили са изстреляли над 250 безпилотни летателни апарата, насочени срещу Украйна, което бележи значителен ръст на бомбардировките с безпилотни летателни апарати (БЛА), пише The National Interest. Продължаващото използване от страна на Москва на произведените в Иран безпилотни летателни апарати Shahed е в състояние да смаже украинската противовъздушна отбрана и да намали допълнително морала на цивилното население чрез чести обстрели. Тези евтини, лесни за производство и смъртоносни БЛА вече се произвеждат масово в Русия и със сигурност играят важна роля в продължаващия конфликт.
Още през 2022 г. администрацията на Байдън разкри, че е получила сателитни снимки, на които се вижда как руски делегации посещават иранското летище Кашан. Смята се, че скоро след това Москва е закупила смъртоносни дронове иранско производство.
През 2024 г. руските държавни медии публикуват видеоклип, в който се вижда завод за дронове Shahed в Елабуга. Цената на всеки БЛА е приблизително 20 000-50 000 долара, а Русия търпи загуби от над 75 %, тъй като избира да насити украинската противовъздушна отбрана.
Ирански официални лица първоначално разкриха своите 136 серия безпилотни летателни апарати през 2021 г. Разработен от техеранската промишлена компания за производство на самолети, смъртоносният БЛА до голяма степен се основава на своя предшественик Shahed-131. Като безпилотен боеприпас, дронът функционира като „самоубийствен“ или „камикадзе“ БЛА, което означава, че може да се задържи около целта и да остане във въздуха, преди да нанесе удар. Запасите на иранския Shahed се задвижват от произвеждания в Китай двигател MD550.
Иранският безпилотен самолет е с размери около 3,5 м на дължина и 2,5 м на ширина и може да побере бойна глава с тегло до 40 кг. Въпреки че Shahed 136 е доста прост като конструкция, Русия значително увеличава използването на тази серия БЛА от началото на войната. Според Центъра за стратегически и международни изследвания Москва е увеличила разполагането на тези ирански безпилотни летателни апарати от приблизително 200 изстрелвания седмично до повече от 1000 седмично до началото на 2025 г.
Мая Карлин, автор на статии за националната сигурност в The National Interest.