Русия представи Gepard – най-новият дрон с ударна мисия

Кадър: The National Interest

Русия е разположила над 2000 дрона камикадзе Gepard с усъвършенствани мерки за електронна война, за да надхитри украинската отбрана в развиващото се бойно поле на войната с дронове, пише The National Interest.

В продължаващия конфликт руските и украинските сили използват с огромен успех боеприпаси за безпомощно придвижване. Кремъл за пръв път разгърна своя „Изделие-52 Лансет“ в началото на лятото на 2022 г., а руските военни блогъри и проруските пропагандисти широко похвалиха оръжието. 

Това няма да са единствените „безпилотни самолети камикадзе“, които Москва ще разположи на фронтовата линия.

Безпилотните летателни системи (БЛС) значително промениха правилата на играта. Те ефективно унищожават бронираните превозни средства на другата страна, включително основните бойни танкове (MBT), и сравнително лесно нанасят удари по предни позиции. 

И двете страни все повече увеличават усилията си за противодействие на безпилотните летателни апарати, което допълнително наложи появата на още по-усъвършенствани боеприпаси за маневриране.

Тази седмица руските държавни медии заявиха, че първата партида от 2000 дрона камикадзе „Гепард“ е била разположена на фронтовата линия. Всеки дрон е оборудван с усъвършенствани средства за противодействие на електронната война (EW).

„Нашият безпилотен самолет разполага с променена функция failsafe - управление на БЛА при загуба на комуникация за преминаване през гъстите зони на действие на вражеските системи за електронна война“, заяви пред руската информационна агенция представител на производителя на безпилотни самолети Gepard.

„Дронът следва последните инструкции на оператора до момента, в който излезе от обсега на системите за заглушаване“, добави представителят на Gepard. 

„Gepard разполага и с възможност за излитане на сляпо, за да се противодейства на вражеското електронно разузнаване и да се осигури безопасността на екипажа на стартовата площадка, защото все по-често се срещат случаи, когато противникът разкрива стартовите позиции на нашите екипи и нанася удари с касетъчни и прецизни боеприпаси.“

Според руската информационна служба сляпото излитане „прекратява предаването на видео по време на изстрелването на БЛА“, като същевременно осигурява показанията на сензорите и приборите. Това има за цел да „предотврати възможността за прихващането му от противника“.

В репортаж на руския вестник „Известия“ се отбелязва, че украинските безпилотни самолети камикадзе са били изстрелвани срещу предварително набелязани цели, но за това са били необходими безпилотни самолети за въздушно разузнаване, които да получат координати. Това е позволило на руските защитници да използват EW за заглушаване на дроновете и свалянето им.

Gepard е опитът на Кремъл да гарантира, че същото няма да се случи.

Въпреки че Gepard не е получил толкова внимание, колкото Lancet, и двата дрона камикадзе продължават да се използват от руските сили.

„В списъка на ударите на Gepard вече фигурират голям енергиен инфраструктурен обект в района на Запорожие, няколко бронетранспортьора и бойни машини на пехотата на НАТО, както и друго оборудване“, обясни още представителят на Gepard. 

В същото време ТАСС съобщи, че на руската армия са доставени над 2000 дрона камикадзе Gepard, а до края на 2025 г. могат да бъдат доставени още 2000-2500.

Интересно е, че украинската армия има свой собствен Gepard, а именно произведената в Германия самоходна противовъздушна установка Flugabwehrkanonenpanzer Gepard (Flakpanzer Gepard). Берлин е доставил около шестдесет броя, като се планира още десет да пристигнат по-късно тази година. 

Съединените щати също така закупиха други шестдесет от Йордания и започнаха да ги изпращат на Киев миналата година.

Самоходното зенитно оръдие с възможност за използване при всякакви метеорологични условия е разработено през 60-те години на миналия век и за първи път е въведено на въоръжение в началото на 70-те години. То е въоръжено с две 35-милиметрови автокалибрени оръдия в подвижна кула. То може да изстрелва разнообразни взривоопасни боеприпаси, включително APHE (бронебойни високоексплозивни) и HEI (високоексплозивни запалителни) снаряди. Има скорост на стрелба от 550 изстрела в минута и максимален ефективен обсег от 3500 метра.

През тридесетгодишната си журналистическа кариера Питър Сучу е публикувал над 3200 материала в повече от четири дузини списания и уебсайтове.

Най-четени