САЩ и Колумбия се отдръпнаха от ръба на търговска война, след като Белият дом заяви, че южноамериканската страна се е съгласила да приеме военни самолети, превозващи депортирани мигранти, съобщава Reuters.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши с мита и санкции Колумбия, за да я накаже за това, че по-рано е отказала да приеме военни полети с депортирани мигранти като част от мащабните му мерки срещу имиграцията.
В изявление късно в неделя Белият дом заяви, че Колумбия все пак се е съгласила да приеме мигрантите и Вашингтон няма да наложи заплашените санкции.
„Правителството на Колумбия се съгласи с всички условия на президента Тръмп, включително с неограниченото приемане на всички нелегални чужденци от Колумбия, върнати от Съединените щати, включително с американски военни самолети, без ограничения или забавяне“, се казва в него.
Проектите на заповеди за налагане на мита и санкции на Колумбия ще бъдат „държани в резерв и няма да бъдат подписани, освен ако Колумбия не спази това споразумение“, се допълва в съобщението.
„Днешните събития ясно показват на света, че Америка отново е уважавана. Президентът Тръмп очаква всички останали държави по света да окажат пълно съдействие, за да приемат депортирането на своите граждани, които се намират незаконно в Съединените щати“, се казва в изявлението на Белия дом.
В изявление късно в неделя министърът на външните работи на Колумбия Луис Жилберто Мурильо заяви: „Преодоляхме безизходицата с правителството на САЩ“.
„Правителството на Колумбия разполага с президентския самолет в готовност да улесни връщането на колумбийците, които тази сутрин щяха да пристигнат в страната с депортационни полети“.
В изявлението не се казва изрично, че споразумението включва и военни полети, но то не противоречи на съобщението на Белия дом.
Мурильо и колумбийският посланик в САЩ ще пътуват до Вашингтон през следващите дни, за да предприемат последващи действия по споразуменията, довели до размяната на дипломатически ноти между двете правителства, се допълва в колумбийското изявление.
Проектомерките на Вашингтон, които в момента са спрени, включват налагане на 25 % мита върху всички колумбийски стоки, влизащи в САЩ, които ще нараснат до 50 % за една седмица; забрана за пътуване и отнемане на визи на колумбийски правителствени служители; както и извънредни финансови, банкови и финансови санкции.
Тръмп също така заплаши да разпореди засилени гранични проверки на колумбийските граждани и товари. Преди обявяването на споразумението за полетите говорител на Държавния департамент заяви, че Съединените щати са преустановили обработката на визи в американското посолство в Богота.
Колумбия е третият по големина търговски партньор на САЩ в Латинска Америка.
САЩ са най-големият търговски партньор на Колумбия, което до голяма степен се дължи на споразумението за свободна търговия от 2006 г., което генерира 33,8 млрд. долара двустранна търговия през 2023 г. и 1,6 млрд. долара търговски излишък на САЩ, според данни на Бюрото за преброяване на населението на САЩ.
Алехо Червонко, главен инвестиционен директор за развиващите се пазари в Северна и Южна Америка в UBS Global Wealth Management, заяви, че Колумбия разчита на достъп до американския пазар за около една трета от износа си, или около 4% от БВП.
По-рано колумбийският президент Густаво Петро осъди военните полети за депортиране и заяви, че никога няма да извърши рейд за връщане на оковани с белезници американци в САЩ.
Тръмп обяви незаконната имиграция за извънредна ситуация в страната и наложи репресии, откакто встъпи в длъжност миналия понеделник. Той нареди на американската армия да помогне за охраната на границата, издаде широка забрана за предоставяне на убежище и предприе стъпки за ограничаване на гражданството за деца, родени на територията на САЩ.
Използването на военни самолети на САЩ за извършване на полети за депортиране е необичайно. В петък американски военни самолети извършиха два полета до Гватемала, всеки с около 80 мигранти.
Миналата седмицаМексико също така отказа искане да позволи на американски военен самолет да кацне с мигранти.
Тръмп заяви, че обмисля да наложи 25% мита върху вноса от Канада и Мексико на 1 февруари, за да наложи по-нататъшни действия срещу нелегалните имигранти и фентанила, вливащ се в САЩ.