Търговските представители на САЩ се готвят да наложат мита в размер до 3521% върху вноса на соларни панели от четири държави от Югоизточна Азия, а Международната агенция по енергетика заяви, че уроците от енергийната криза след нахлуването на Русия в Украйна не са напълно научени, пише The Guardian.
Министерството на търговията на САЩ обяви новите мита, насочени към компании от Камбоджа, Тайланд, Малайзия и Виетнам, след разследване, започнало преди година, когато американски производители на соларни панели обвиниха китайски компании, че наводняват пазара със субсидирани и евтини стоки.
Продуктите от Камбоджа ще се сблъскат с най-високите мита от 3521%, тъй като компаниите от тази страна не са сътрудничили на американското разследване, докато продуктите, произведени в Малайзия от китайския производител Jinko Solar, ще бъдат обложени с мита от малко над 41%; продуктите на конкурента Trina Solar от Тайланд ще бъдат обложени с мита от 375%.
Отделна американска правителствена агенция, Комисията по международна търговия, трябва да вземе окончателно решение относно митата през юни.
Делото беше заведено миналата година от корейската компания Hanwha Qcells, базираната в Аризона First Solar и няколко по-малки производители на соларни панели в САЩ. Те обвиниха китайските компании с фабрики в Малайзия, Камбоджа, Тайланд и Виетнам, че доставят панели на цени, по-ниски от производствените им разходи, поради несправедливи държавни субсидии.
Критиците обаче, включително търговската група Solar Energy Industries Association, заявиха, че митата ще навредят на американските производители на слънчева енергия, тъй като ще повишат цените на вносните клетки, които се сглобяват в панели в американските заводи.
Отделно от това ръководителят на Международната агенция по енергетика Фатих Бирол изтъкна опасенията си за бъдещето на енергийната сигурност преди срещата на върха на 60 държави в Лондон в четвъртък и петък, на която той е домакин заедно с министъра на енергетиката на Обединеното кралство Ед Милибанд.
На срещата ще присъстват министри от САЩ, Япония, Франция, Германия и Индия, както и от държави производителки на петрол, сред които Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства, а също и ръководители на големи петролни и газови компании и компании за възобновяема енергия. Русия е изключена, а Китай ще отсъства поради сблъсък с дневника, което е удар върху срещата на върха.
Нахлуването на Москва в Украйна през февруари 2022 г. предизвика международни санкции, загуба на руски газ от Европа, скок на разходите за енергия на едро и бързане да се осигурят алтернативни енергийни доставки.