Индия налага временни мита върху някои видове стомана

През 2024/25 г. Индия е била нетен вносител на готова стомана за втора поредна година

Индия, вторият по големина производител на сурова стомана в света, наложи временна тарифа от 12 % върху вноса на някои видове стомана, известна като защитно мито, за да ограничи рязкото увеличаване на евтините доставки предимно от Китай, съобщава Reuters.

Напливът на китайска стомана през последните години принуди някои индийски заводи да намалят дейността си и да съкратят работни места, а Индия е една от редица държави, които обмислят действия за спиране на вноса, за да защитят местната промишленост.

Министерството на финансите заяви в официална заповед, че митото ще бъде в сила 200 дни, считано от понеделник, „освен ако не бъде отменено, заменено или изменено по-рано“.

Този ход е първата голяма промяна в търговската политика на Ню Делхи, откакто през април президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи широк набор от мита на държави, с което постави началото на ожесточена търговска война с Китай.

Напрежението във връзка с вноса на евтина стомана в Индия предхожда това, като разследването зад последния ход започна през декември.

Индийският министър на стоманата Кумарасвами заяви, че мярката има за цел да защити местните производители на стомана от неблагоприятното въздействие на рязкото нарастване на вноса и ще осигури лоялна конкуренция на пазара.

Митата на Ню Делхи са насочени главно към Китай, който през 2024/25 г. е бил вторият по големина износител на стомана за Индия след Южна Корея.

През 2024/25 г. Индия е била нетен вносител на готова стомана за втора поредна година, като доставките са достигнали деветгодишен връх от 9,5 млн. метрични тона, според предварителни правителствени данни.

Най-четени