Масово ползват втория начин за пенсиониране

Голям е делът на хората, които излизат в пенсия преди да са достигнали общата възраст за пенсиониране.

Всеки четвърти взима пенсия без да е работил пълния брой на изискваните години

109 хил. са новите пенсионери

Хората масово използват втория начин за пенсиониране, тоест получават пенсия без да са работили пълния брой изисквани години или без да са навършили общата пенсионна възраст. Има няколко варианта за това, от които много хора се възползват.

През миналата година 4535 души са купили осигурителен стаж, показват данни на Националния осигурителен институт. За това те са платили близо 32 млн. лв. Кодексът за социално осигуряване дава възможност на хората, на които не им достигат до пет години осигурителен стаж, да го платят и така да получат пенсия.

През 2024 г. общият брой на пенсиониралите се хора с пенсии от държавното обществено осигуряване е 109 613, което е с 9400 (+9,4%) повече спрямо предходната година. Лични пенсии са получили 97 131 пенсионери, което е увеличение с 9762 (+11,2%), а наследствени пенсии са получили 12 482 души, с 362 (-2,8%) по-малко от предходната година. Лични пенсии за осигурителен стаж и възраст са отпуснати на 51 243 човека или на 52,8% от всички пенсионирали се с лични пенсии. Спрямо предходната година има намаление в броя на новоотпуснатите пенсии за осигурителен стаж и възраст с 356 (-0,7%).

Данните на НОИ показват, че 8,8% от хората, които са получили лични пенсии за стаж и възраст, са купили част от стажа си точно преди да се пенсионират. Като на тях не са им достигали средно по 22,81 месеца, или близо две години, за които са платили. През предходната 2023 г. стаж за пенсия са купили още повече хора - 4707 човека, на които не са им достигали средно по 23,64 месеца стаж. Оказва се, че за много хора е трудно да покрият изискването на Кодекса за социално осигуряване за осигурителен стаж, за да получат пенсия.

Причините за това може да са много. Например през част от трудовия си стаж са работили на черно без да са били осигурявани или пък няколко години са били безработни. Но причина за необходимостта от покупка на осигурителен стаж може да са здравословни проблеми, които не им позволяват да работят с напредване на възрастта, или пък не могат да си намерят работа в годините преди пенсиониране.

За настоящата година за получаване на пенсия жените трябва да са навършили 62 години и 4 месеца и да имат 36 години и 8 месеца осигурителен стаж, а мъжете трябва да са навършили 64 години и 8 месеца и да имат 39 години и 8 месеца стаж. Но Кодексът за социално осигуряване дава няколко начина за пенсиониране без да бъдат изпълнени тези условия. Един от тези варианти е получаване на пенсия при достигане на възраст от 67 години и наличие на поне 15 години действителен осигурителен стаж.

През миналата година броят на хората, получили пенсия за стаж и възраст, отпуснати при непълен осигурителен стаж е 13 304 (с 57 или с 0,4% по-висок от предходната година), а средният им осигурителен стаж е 21,7 години. Това са близо 26% от всички, които са получили пенсия за стаж и възраст.

Получават пожизнено по-малки суми

15% се пенсионират до една година по-рано

Много хора използват възможността да се пенсионират до една година преди навършване на общата изисквана възраст.

И от военните изискват по-малко години

Има и още един начин за получаване на пенсия извън общите правила. Кодексът за социално осигуряване дава възможност хората да се пенсионират до една година преди навършване на изискваната обща възраст, ако имат нужния стаж за получаване на пенсия. Но в този вариант на ранно пенсиониране пенсията се намалява с 0,4% за всеки месец, включително и непълен, който не достига до изискваната обща възраст за пенсия. Броят на хората, които през миналата година са получили пенсии за осигурителен стаж и възраст в намален размер, отпуснати до една година преди достигане на общата изисквана възраст е 7877. На тях не са им достигали средно 11,2 месеца до навършване на стандартната възраст. Техният дял е 15,4% от пенсионерите с новоотпуснати лични пенсии за стаж и възраст (при 13,3% през 2023 г.). През миналата година има увеличение в броя им с 1040 (+15,2%) спрямо предходната година.

По-рано излизат в пенсия и военни, полицаи, пожарникари, балерини и хора работили в условията на първа и втора категория труд, като например миньорите. През миналата година пенсия са получили 1624 военни и полицаи, което е 3,2% от всички новоотпуснати лични пенсии за стаж и възраст. Тези пенсии са с 446 повече (+37,9%) от броя на отпуснатите през предходната 2023 г. пенсии от същия вид. Пенсионирали са се и 14 балерини и балетисти, както и 3096 човека, работили в условията на първа и втора категория труд.

Лъжат за годините трудов стаж

Кандидатстват за пенсия с фалшиви документи

Някои хора се опитват да измамят системата и да получат пенсия с фалшиви документи. Но експертите от НОИ разглеждат внимателно всяко заявление за получаване на пенсия.

Случаите намаляват

Някои хора, които нямат необходимия стаж за получаване на пенсия, представят фалшиви документи за пенсиониране, показва практиката на Националния осигурителен институт. Но контролът от страна на експертите на НОИ е много стриктен и затова тези случаи значително намаляват през последните години.

В практиката има случаи на издаване на документи от фирма, в които посочват некоректни данни за условията на положения труд и неоснователно се иска зачитане на стаж при условията на първа или втора категория труд.

Има и казуси, при които в издадените документи, удостоверяващи положен стаж, се вписват периоди, за които във ведомостите за заплати няма данни, че съответният човек е работил. Има и случаи, при които след установена липса на ведомости на фирма се издават удостоверения за осигурителен стаж и осигурителен доход от бивши служители на дружеството, които нямат право да издават такива документи. При установяване на случаи на неоснователно получени пенсии заради подправени или неверни документи, получените пенсии подлежат на връщане.

Ако парите не бъдат върнати доброволно, за неоснователно получени пенсии може да се стигне и до принудително събиране на сумите, което е свързано с запориране на банкови сметки и разпродажба на имущество.

Повечето се трудят заради необходимост от парите

340 хил. продължават да работят и след пенсия

Много пенсионери продължават да работят.

1,6 млн. вече не работят

Докато много хора нямат необходимия стаж, за да получат пенсия и трябва да го купят, други продължават да работят и след пенсиониране, показват данни на НОИ. В страната има малко над 2 млн. пенсионери. От тях над 200 хил. са продължили да работят без никаква промяна в задълженията им и в условията, в които работят. Други малко над 139 хил. пенсионери също работят, но дейността им е претърпяла някаква промяна, като например смяна на работата или работа за по-малко часове. Така общо близо 340 хил. души продължават да работят след пенсиониране.

Преобладаващата част от пенсионерите, или 1,6 млн. човека, са спрели работа след пенсиониране. А други близо 86 хил. човека взимат пенсия, но непосредствено преди пенсиониране не са работили.

Основният мотив за работа след пенсиониране е финансова необходимост. Близо 54% от работещите български пенсионери го правят по тази причина, показват данни на Евростат. Близо всеки пети от работещите пенсионери (19%) го правят, защото така им харесва и желаят да бъдат продуктивни. За 9,3% от работещите пенсионери парите са мотив да работят, но не защото са им необходими, а защото работата е финансово атрактивна. Много хора продължават да работят след пенсия, защото желаят да са социално интегрирани и да са част от обществото, като това се отнася за 8,9% от работещите пенсионери. Има и доста голям дял от пенсионерите, които посочват други причини да продължат работа.

Секторите, в които работят най-много пенсионери, са преработваща промишленост, образование и здравеопазване. Сред причините за това е недостигът на кадри в тези сектори от икономиката.

И да платите повече, пенсията няма да е по-висока

Проверете в НОИ колко време не ви достига

Не може да купите повече стаж от недостигащия ви за получаване на пенсия.

Парите се превеждат по банков път

Преди да купят стаж хората трябва да проверят в териториалното поделение на НОИ точно колко време не им достига за пенсия. Защото, ако платят по-голяма сума от необходимата, това няма да им осигури по-висока пенсия, но ще имат право да поискат надплатената сума да им бъде възстановена от съответната териториална дирекция на НАП.

Недостигащият осигурителен стаж се преценява към датата на подаване на заявлението. Пенсията се отпуска от датата на заявлението, след като са внесени дължимите осигуровки. Внасянето на осигуровките за недостигащия стаж става по банков път след подадена декларация в Националната агенция за приходи, за да е ясно точно за какво са внесени парите.

Удостоверението за “закупен недостигащ стаж” се издава от териториалното поделение на НОИ въз основа на документа за внесените осигуровки. За хората, живеещи в друга държава, с която България има сключен международен договор в областта на социалното осигуряване, удостоверението се издава от териториалното поделение на НОИ - София-град.

Осигурителният доход за времето, за което е купен осигурителен стаж, не се взема предвид при изчисляването на индивидуалния коефициент на пенсионера, който влиза във формулата за определяне на размера на пенсията. Това в повечето случаи е добре за хората, излизащи в пенсия, защото вноски се правят върху минималния осигурителен доход. Така времето, за което човек купува стаж, не води до намаляване на размера на пенсията, която ще му бъде отпусната.

Въвеждат осигуряване “Дългосрочна грижа”

Променят „швейцарското правило“

Павлина Живкова, Труд news

“Швейцарското правило” за ежегодно увеличение на пенсиите може да бъде променено.

Повишават осигуровките от 2028 г.

Промяна в така нареченото “швейцарско правило” за осъвременяване на пенсиите е част от предстоящите промени, които ще залегнат в пенсионната пътна карта, научи “Труд news” от членове на социалната комисия в парламента. В момента “швейцарското правило” предвижда ежегодно увеличение на пенсиите от 1 юли със сбора от 50% от нарастването на средния осигурителен доход и 50% от индекса на потребителските цени за предходната година. Предложената промяна е пенсиите да се осъвременяват единствено с инфлацията.

Депутати от управляващото мнозинство - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН са внесли в парламента проект на решение, с което да задължат Министерството на труда, Министерството на финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите да разработят пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Предложението е на институциите да бъде даден срок от шест месеца за изготвянето на тази пътна карта.

Предлага се и създаване на нов вид пенсионно осигуряване “Дългосрочна грижа”, в което средствата щели да са за сметка на вноската за безработица. Идеята е това перо да осигурява възможност на възрастните да получават грижи у дома, обясниха членове на социалната комисия в парламента.

Пенсионните осигуровки трябва да се увеличат, категорични са вносители на предложението за изработване на пенсионна пътна карта, но според тях това няма да се случи по-рано от 2028 година. Дотогава ще бъдат обсъдени всички предложения за промени в пенсионния модел и ще се реши с какъв процент трябва да се увеличат осигуровките за парите за старост.

В мотивите на депутатите към проекта на решение за изработването на пътна карта е посочено, че се препоръчва “провеждането на реформи, които да подобрят ефективността и устойчивостта на пенсионната система, включително преразглеждане на параметрите на осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране”.

Най-четени