Световните цени на храните достигнаха най-високото си ниво от две години

Необходимо е време, за да се усети въздействието на увеличението на ниво супермаркет

Глобалният индекс на цените на храните се повиши през април до най-високото си ниво от две години.

Индексът на цените на храните, изчислен от Организацията на обединените нации по прехрана и земеделие (ФАО), се повиши през април до 128,3 пункта, което е с 1,0% повече спрямо март и със 7,6% спрямо април миналата година, достигайки най-високото ниво от март 2023 г.

ФАО публикува свой собствен индекс на цените на храните месечно, който измерва промените в цените, регистрирани за хранителна кошница, състояща се от: зърнени храни, растителни масла, млечни продукти, месо и захар.

Въпреки че е необходимо време, за да се усети въздействието на увеличението на ниво супермаркет, а индексът на ФАО остава доста под пика, достигнат през 2022 г., покачването през април предполага възможност за по-скъпи храни след период, в който инфлацията на храните спадна.

"Колебанията във валутните курсове са повлияли на движението на цените на световните пазари, докато корекциите в тарифната политика са засилили пазарната несигурност", заяви Организацията на ООН за прехрана и земеделие.

Увеличението през април се дължи главно на покачването на цените на месото, които регистрираха ръст от 3,2%, следвани от цените на млечните продукти, които се увеличиха с 2,4%, и цените на зърнените храни, които се увеличиха с 1,2%.

От друга страна, цените на захарта паднаха с 3,5% през април в сравнение с март, главно поради опасения относно световната икономическа ситуация и потенциалното ѝ въздействие върху търсенето на захар от секторите на напитките и хранително-вкусовата промишленост. Също така, цените на растителното масло паднаха с 2,3%.

В отделен доклад ФАО леко намали прогнозата си за световното производство на зърнени култури през 2024 г. до 4,848 милиарда тона, въпреки че се очаква световното производство на ориз през 2024/25 г. да нарасне с 1,5% до рекордните 543,6 милиона тона.

Най-четени