Приготвяне на старинно българско ястие-синдирмьо, характерно за Родопите, сирене по 500-годишна рецепта, продукти от магарешко мляко, изложение на близо 1000 чистопородни животни, много състезания са подготвили организаторите на юбилейното Десето издание на Националния събор на овцевъдите. Проведените 9 събора са привлекли над 800 000 посетители, които сега се очаква да надхвърлят 1 милион души.
Той ще се проведе от 6 до 8 май край Петропавловския манастир до Лясковец. Очаква се земеделският министър Иван Иванов да уважи събитието.
Сред чистопородните животни ще има овце, кози, лами, кучета, коне и магарета.
Специализираните браншови изложения ще са в три обособени зони с обща площ от 1300 кв.м. Стопани от цялата страна ще покажат близо 500 селектираните животни от 26 породи овце и 80 кози от 4 породи.
"Баници, пататник, клин, родопски чевермета и други ястия по забравени български рецепти ще се предлагат в кулинарната зона, която е под надслов "В търсене на изгубения вкус". Ще се правят и млечни демонстрации с овче и козе мляко – направа на извара, масло, катък, бял мъж, ръчен кашкавал, таратор без краставици, но с много орехи, който в крайния си вид става розов", обясниха организаторите.
Гостите на събора ще имат възможност да разгледат колекция от стари кулинарни книги от България и Сърбия от началото на XX век.Ще бъде изградена и алея на биопродуктите. Ще се предлагат магарешко био мляко, деликатеси от месо, биволско мляко.
Международното участие ще е от 15 държави. Ще присъства делегация от Министерството на селското стопанство на Саудитска Арабия. Част от събитието ще е и специализираното изложение на Българско овчарско куче.
Ще бъдат представени традиционни занаяти, народни веселби, нестинари, етно възстановката „ЧифликЪт“ с интерактивните музейни експозиции и демонстрации на къщни занаяти, Гергьовските традиции и обичаи. На две сцени ще се лее фолклор от цяла България в рамките на Националния фолклорен конкурс „Заблеяло ми агънце“. Атракция ще е участието на оркестър от Котел от идиофонни инструменти, които създават звук чрез собственото си вибриране без допълнителни струни или мембрани.
"За фолклорните изяви са се записали над 2500 участници. Сцените едва побират изпълнителите и в трите дни на събора са пълни по 8 часа дневно. Конкурсът е безплатен за участниците и дори е предвиден награден фонд. До момента са раздадени над 100 000 лева като награди на даровити певци и музиканти", обяви Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация и организатор на мащабния събор.
Той допълни, че ще се проведе голямо „Гергьовско надиграване“ и хоротеки. За най-малките посетители са организирани детска творителница с различни арт работилници. Ще бъде представена изложба от над 1500 детски рисунки, които са изпратени през изминалите 10 години за участие в събора.
Програмата на събитието ще е наситена с фермерски състезания, специализирани изложения на селскостопанска техника, оборудване и фуражи на над 20 изложители. Ще бъдат показани занаяти и етно възстановки.
Събитието се организира от Национална овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА), със съдействието на Министерството на земеделието и подкрепата на общините Велико Търново, Лясковец и Горна Оряховица.