Украйна и САЩ подписаха дългоочаквано споразумение за минералите, сключвайки споразумение, което беше рекламирано от президента Тръмп като компенсация за милиарди долари помощ, а от Киев - като шанс за осигуряване на продължаваща американска подкрепа във войната срещу Русия.
Скот Бесент, министърът на финансите на САЩ, заяви, че споразумението бележи началото на „историческо икономическо партньорство“, което „ясно сигнализира на Русия, че администрацията на Тръмп е ангажирана с мирен процес, съсредоточен върху свободна, суверенна и просперираща Украйна“.
Споразумението създаде „Инвестиционен фонд за възстановяване между Съединените щати и Украйна“, се казва в изявление на Министерството на финансите. То беше постигнато „в знак на признание за значителната финансова и материална подкрепа, която народът на Съединените щати е оказал на защитата на Украйна след пълномащабното нахлуване на Русия“, добавиха още те.
Юлия Свириденко, министър на икономиката на Украйна, която пътува до Вашингтон, за да подпише споразумението, заяви, че споразумението оставя Украйна в „пълна собственост и контрол“ върху нейните ресурси. Украинското правителство ще реши „къде и какво да добива“, каза тя.
„Споразумението не споменава никакви дългови задължения на Украйна към Съединените щати“, обякни тя в публикация в X. Нито пък би възпрепятствало или променило усилията на Украйна за постигане на по-голяма европейска интеграция.
Създаденият от споразумението фонд ще се попълва само с приходи от нови лицензи за добив на „критични материали, нефт и газ“, каза тя.
Американската корпорация за международно финансиране на развитието, американската банка за развитие, ще работи с правителството на Украйна за създаването на фонда и за привличането на „глобални инвестиции в нашата страна“ от САЩ, ЕС „и други страни, които подкрепят борбата ни срещу руския враг“, добави Свириденко.
В изявление след сделката Бесент добави: „Президентът Тръмп си е представял това партньорство между американския народ и украинския народ, за да покаже ангажимента на двете страни към траен мир и просперитет в Украйна.
„И за да е ясно, никоя държава или лице, което е финансирало или доставяло руската военна машина, няма да има право да се възползва от възстановяването на Украйна.“
Длъжностни лица в Киев се надяват, че сделката ще гарантира, че САЩ ще продължат да предоставят военна помощ на Украйна.
Свириденко заяви, че САЩ ще допринесат за фонда и биха могли да предоставят и нова помощ, „например системи за противовъздушна отбрана за Украйна“. Тя каза, че партньорството има за цел да предостави „сигнал на други глобални играчи, че е надеждно да се сътрудничи с Украйна в дългосрочен план“.