Украйна е готова да подпише дългоочакваното споразумение за минералите със САЩ още днес, съобщи източник от президентската канцелария пред Kyiv Independent.
Според източника, окончателната версия на сделката включва инвестиционна структура 50-50 между двете страни и съдържа „много добри подробности“.
„Надявам се, че тя ще бъде одобрена скоро, през деня в САЩ и вечерта наше време. Министърът на икономиката Юлия Свириденко ще я подпише“, добавя източникът.
Споразумението изключва всякакви клаузи, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ.
Това бележи отклонение от по-ранните предложения на САЩ, в които президентът Доналд Тръмп се опита да представи споразумението като частично погасяване на военната помощ на САЩ, твърдейки, че Украйна дължи на Вашингтон до 300 милиарда долара.
От началото на пълномащабното нахлуване на Русия Киев е получил малко над 100 милиарда долара помощ от САЩ.
Украинският опозиционен депутат Ярослав Железняк, който е прегледал множество проекти, написа в Telegram, че „цялата логика на бъдещия фонд (който е в основата на споразумението за минералите) ще бъде променена“.
Съгласно ревизираната рамка, няма да има незабавни плащания или прехвърляния на съществуващи заводи, пристанища или газопреносната система на Украйна, както беше предложено по-рано. Вместо това фокусът ще се измести към бъдещи съвместни инвестиционни проекти и реинвестиране на печалбите, каза Железняк.
„Въз основа на проектодокумента, който видях във Вашингтон, той наистина е много по-добър от този, който ни беше изпратен на 23 март“, добави той.
Меморандум, подписан по-рано този месец от Киев и Вашингтон, подчертава, че споразумението за минералите няма да противоречи на пътя на Украйна към интеграция в ЕС или на задълженията ѝ към международните финансови институции.
Една от основните пречки в преговорите беше сблъсъкът между ранните искания на Вашингтон и партньорството за критични суровини, подписано между Брюксел и Киев през 2021 г.
Документът също така признава миналия принос на Украйна към международната сигурност чрез доброволното ѝ предаване на третия по големина ядрен арсенал в света.
След разпадането на Съветския съюз Украйна наследи третия по големина ядрен арсенал в света. Киев доброволно се отказа от тези оръжия съгласно Будапещенския меморандум от 1994 г. в замяна на гаранции за сигурност от САЩ, Великобритания и Русия.
Сделката се обсъжда от месеци и се превърна в точка на напрежение между президента Володимир Зеленски и президента на САЩ Доналд Тръмп, които влязоха в разгорещен спор в Белия дом на 28 февруари, когато сделката трябваше да бъде подписана от двамата лидери.
Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент заяви по-рано този месец, че сделката за минералите ще подчертае ангажимента на Вашингтон към Украйна като икономически партньор и може да бъде използвана като лост за насърчаване на Русия да преговаря за прекратяване на войната си.