Жегата намалява популацията на рибата
Френски учени бият тревога: Живителният морски бриз може да бъде унищожен!
Температурните карти на Средиземно море стават кървавочервени и вече напомнят цвета на бюлетините на метеорологичната служба, с които тя призовава жителите на Франция да търсят спасение от непосилната гореща вълна – би тревога вчера най-четеният парижки всекидневник „Льо Монд“.
Според вестника Средиземноморието буквално прегрява, като в северозападната му част температурата на водата е достигнала 25,1°C, докато обичайните й средни стойности за този период са 21,8°C или с близо пет градуса по-ниски. Ненормалните температури на водата могат да увеличат потоците на вредна влага към сушата и дори да унищожат морския бриз – вещае зловещо „Льо Монд“, натъртвайки на факта, че завирането на синята безбрежна шир ще има пагубно влияние върху морската флора и фауна.
„Ситуацията е идеалното огледало на случващото се в атмосферата“ – обяснява цитираният от вестника океанограф във Френския национален център за метеорологични изследвания Тибо Гиналдо. Според него неприятното явление отговаря напълно на прогнозите за скокове на температурите както на сушата, така и в моретата и океаните, като повдига въпроса за границите на адаптация към новите условия на популациите и екосистемите от Средиземноморския регион.
Още повече, че те вече са се сблъскали с първия скок на термометрите преди по-малко от месец, по време на горещините в края на май, когато на места температурите са се повишили с почти 7 градуса само за седмица, достигайки летни стойности. А морското прегряване може да има силно отрицателни последици върху крайбрежните градове през следващите дни, по простата причина, че бризът и ветровете, които охлаждат бреговата линия, вероятно ще загубят своята интензивност. "Те се дължат на температурната разлика между морето и сушата, но ако температурата се окаже почти на едно и също ниво, този топлинен контраст вече няма да съществува и можем да загубим техните "вентилаторни" ефекти"“ - обяснява океанографът.
Той предупреждава също така, че топлото море води и до други рискове - повишаването на температурата му увеличава притока на влага в атмосферата. А това е форма на „допълнително гориво“ за определени екстремни събития, като средиземноморските бури и наводнения, които напоследък често се случват през есента на места като островите Корсика или Сардиния.
Силно негативен е ефектът от завиращата вода върху морските екосистеми - твърди океанографката Марина Леви, която е директорка на Океанския институт към парижкия университет „Сорбона“ и изследва въздействието на горещите вълни върху жизненоважния за редица морски обитатели фитопланктон. И не само това – според нея внезапното прегряване, за каквото става дума в момента, може да наруши жизнения цикъл на рибата и да намали популациите, „фиксирани“ в даден район, които не могат да избягат в по-хладни зони. Според Марина Леви вече има опасен прецидент – горещата вълна от лятото на 2022 г. е довело до висока смъртност и почти до унищожаване на червените горгонии – красивите морски корали, типични за крайбрежните зони на италианската област Лигурия и на други региони по протежение на Апенинския полуостров.
Положението е още по-тревожно, тъй като вече се поставя под въпрос възпроизвеждането на почти всички видове средиземноморска риба, заради недостига на достатъчно студена вода, позволяваща хвърлянето на хайвера. Ето защо морските специалисти призовават за адаптиране на системите за управление на рибарството, което дава хляб на хиляди хора, а те вече се страхуват за бъдещето на занаята си. „Съществува спешна нужда от преместване на мрежите за улов далеч от крайбрежната ивица и местата където се развъжда рибата, за да я опазим“ – призовава от страниците на „Льо Монд“ президентът на Френската асоциация за защита на водната среда Филип Гарсиа.