Дали е имало представители на съдебната власт, които са минали през диванчето на Пепи Еврото?
Стабилността на правителството зависи от архитектите на мнозинството. Това са господин Борисов и господин Пеевски. Именно от тях зависи всичко - от диалога между тях, от разбирателството между тях двамата, защото те са кадровиците на правителството, те са и хората, които решават накъде да върви.
Това заяви пред журналисти президентът Румен Радев. "В една парламентарна република вотът на недоверие е легитимно средство на всяка една опозиция, но и нейна отговорност да си намерят мнозинството за този вот", отбеляза още Радев.
Президентът коментира и информацията за започналото разследването на Европейската прокуратура на българския европрокурор Теодора Георгиева, както и изпратените до медиите записи, за които се твърди, че на тях присъства Петьо Петров – Еврото:
"А какво стана с Мартин Божанов и Петьо Петров? Дали е имало представители на съдебната власт, които са минали през диванчето на Пепи Еврото? Дали те са записани и сега заемат отговорни позиции в съдебната власт? Ако тази хипотеза е много вероятна, тогава кой раздава правосъдие? Те или това лице? Докато нямаме сериозно българско разследване на тези случаи, няма да има доверие в правосъдната система и страната ще остане в плен на зависимостите."
Относно разследването на обстоятелствата около смъртта на българския служител на ООН в ивицата Газа, президентът призова правителството да изиска още информация: "Не може да разчитаме на данни само на едната страна, която е част от конфликта (Израел, бел.ред.). Всички международни институции би следвало да предоставят информация. Трябва да се иска информация от тях, трябва да се иска много настойчиво информация от нашите служби и от всички наши международни партньори. Трябва да получим информация за този случай и да имаме ясна позиция по него, базирана на тази информация. Очаквам от правителството да има много по-проактивна позиция, да има една достойна позиция и да изисква информация за случая."
За казуса между парламентарната група на МЕЧ и председателя на Народното събрание Наталия Киселова държавният глава заяви, че се радва, че тази „напълно ненужна криза намери своето решение“. Добави, че разформирането на една парламентарна група е много съществен въпрос, защото той пряко касае възможността на засегнатите народни представители да се включат пълноценно в живота на парламента и да представляват своите избиратели.
Президентът присъства на полагането на клетва на новоизбрания от Народното събрание съдия в Конституционния съд Орлин Колев. Колев заема мястото на Константин Пенчев, чийто мандат изтече в средата на ноември миналата година.
Орлин Колев е университетски преподавател по конституционно право с над 18-годишен опит и бивш член на Комисията за защита от дискриминация. На церемонията присъстваха председателят на Народното събрание, президентът, председателят на Върховния касационен съд и и.ф. председател на Върховния административен съд.