Страните членки на Световната здравна организация (СЗО) одобриха „историческо“ споразумение за пандемиите във вторник в Женева, след тригодишни преговори, белязани от геополитическо напрежение и дискусии относно неравенството в достъпа до ваксини, лечение и диагностициране на заболявания, съобщава El Pais. Проектодоговорът получи зелена светлина в средата на април, което проправи пътя за окончателното му приемане на Световната здравна асамблея тази седмица.
„Споразумението е победа за общественото здраве, науката и многостранните действия. То ще гарантира, че колективно ще можем по-добре да защитим света от бъдещи заплахи от пандемии“, заяви Тедрос Адханом Гебрейесус, генерален директор на СЗО, след приемането на споразумението. „Това е също така признание от страна на международната общност, че нашите граждани, общества и икономики не трябва да бъдат изложени на загуби, каквито се случиха по време на ковид-19.
„Това е историческо споразумение от гледна точка на здравеопазването, но също така и от политическа гледна точка, защото това беше много сложен договор, тъй като имаше много трудности при постигането му, но в крайна сметка беше постигнат консенсусен текст“, заяви минути по-късно в разговор с този вестник Моника Гарсия, министър на здравеопазването на Испания.
Това са основните ключови елементи на едно споразумение, което, макар и по-малко амбициозно от очакваното, запазва основната си цел: да предотврати бъдещи пандемии и да гарантира, че в случай на появата им светът ще осигури „справедлив“ и „координиран“ отговор на глобално равнище.
В договора се признава, че по време на пандемията от covid-19 милиони хора са загинали без достъп до ваксини, лечение или диагностика за борба с болестта, причинена от коронавирус. Поради тази причина основната цел на току-що одобреното от страните членки на СЗО споразумение е „да се предотвратяват, подготвят и реагират по-добре“ на бъдещи пандемии, като се избягват грешките, допуснати по време на covid-19. Ангажиментът на държавите е да осигурят по-справедлив и координиран глобален отговор, като се обърне специално внимание на страните с по-малко ресурси, така че здравните продукти да достигат до тези, които се нуждаят най-много от тях, независимо от покупателната им способност.
„Това глобално споразумение ще гарантира, че държавите ще работят заедно по-добре, по-бързо и по-справедливо, за да предотвратят и да реагират на следващата пандемична заплаха“, заяви Тедрос Адханом Гебрейесус в понеделник вечерта, след като Комитет А на Световната здравна асамблея одобри резолюцията, призоваваща за приемането на пакта, която е предшественик на окончателното гласуване на договора във вторник.
Един от най-иновативните стълбове на договора е създаването на многостранна система за достъп до патогени и споделяне на ползите от тях (PABS). Тази система предвижда държавите, които открият вируси с пандемичен потенциал, да бъдат задължени да споделят проби и тяхната генетична последователност, като в замяна ще получат поне 10% от получените продукти под формата на дарение и още 10% на достъпни цени. Оперативните подробности обаче ще бъдат определени в приложение, което предстои да бъде договорено.