Създава се Консултативен съвет по конкурентноспособност, насочен към иновации, технологии и икономическо развитие

Томислав Дончев, заместник министър-председател и министър на иновациите и растежа на Република България; Калин Пешов, председател на Управителния съвет на „Главболгарстрой Холдинг и Дебора Л. Уинс-Смит, президент на GFCC

Бизнесът и науката се обединяват за по-конкурентноспособна България

Консултативния съвет по конкурентоспособност (КСК) в България поставя началото на дългосрочна национална инициатива, насочена към изграждане на по-стабилна и основана на науката икономика. Подкрепен от частния сектор, съветът ще играе важна роля в развиването на сътрудничеството между индустрията, академичните среди и институциите. Целта е да се ускори внедряването на нови технологии, взаимообвързаността между отделните сектори на икономиката и по-широкото представяне на българския бизнес и наука на международната сцена.

Съветът се инициира с партньорството на „Главболгарстрой Холдинг“ АД и „Асарел-Медет“ АД – две от водещите компании в България в сектор строителство и минно дело.  
С идеята за създаването на съвета по конкурентоспособност се запозна Томислав Дончев, заместник министър-председател и министър на иновациите и растежа на Република България.

По време на специално организирано за представянето на съвета събитие, бяха обсъдени възможностите КСК да бъде партньор на публичните институции чрез предоставяне на експертни становища, които да отстояват дългосрочни политики в определени приоритетни области. Начинанието вече получи и международно признание от Глобалната федерация на съветите по конкурентоспособност (GFCC) – водеща световна организация със седалище във Вашингтон, обединяваща над 50 компании, научни организации  и бизнес организации от 35 държави. Глобалната мрежа поставя във фокуса си иновациите, научния-технологичен напредък и социален просперитет.

Лично Дебора Л. Уинс-Смит, Президент на GFCC, приветства създаването на КСК в България и подчерта неговата важна роля на фона на глобалните тенденции в развитието на технологиите, международната търговия и икономическата сигурност.  

Важен момент за бъдещото развитие на организацията бе и подписването на меморандум между инициаторите на КСК в България – г-н Калин Пешов, Председател на Управителния съвет на „Главболгарстрой Холдинг“ АД и г-н Димитър Цоцорков, председатeл на Надзорния съвет на „Асарел-Медет“АД с г-жа Уинс-Смит, който залага бъдещото присъединяване на българската организация към глобалната мрежа на GFCC.

Присъстващите, представители на водещи компании, университети, научни институти и бизнес организации в страната дадоха заявка за активен диалог и сътрудничество в рамките на КСК. По този начин съветът се утвърждава като ключов партньор в процесите на изграждане на конкурентоспособна, иновативна и свързана с глобалните мрежи българска икономика.

Акцент ще бъде поставен върху изграждането на работещи партньорства за обмен на знания, технологии и добри практики от и към България, включително чрез активно сътрудничество с международни организации, които споделят същата визия. Чрез синергия между наука, бизнес и институции, КСК ще формира предложения и инициативи, които имат потенциал за реална трансформация, насочена към повишаване на конкурентоспособността, чрез ускоряване на технологичното развитие и развитието на вискоквалифицирани кадри.

Глобалната федерация на съветите по конкурентоспособност (GFCC), създадена през 2010 г., е международна организация, която подпомага икономическия растеж чрез иновации, по-висока производителност и развитие на човешкия потенциал. Федерацията свързва публичния и частния сектор, като създава възможности за обмен на добри практики и изработване на устойчиви икономически стратегии. Чрез различни международни инициативи, GFCC насърчава активен диалог и сътрудничество по ключови глобални икономически теми.

На Годишното събрание на GFCC през 2022 г., „Главболгарстрой“ беше официално приета за пълноправен член на организацията от региона на Югоизточна Европа. Строителният холдинг е първият член на Глобалния съвет от България и е един от малкото, членове от региона и Средиземноморието. 

Най-четени