ТИД – най-дългата туристическа гребна регата в света е в българския участък на Дунав

ТИД – най-дългата туристическа гребна регата в света е в българския участък на Дунав

Най-дългата, най-старата и най-голямата международна туристическа гребна регата в света - Tour International Danubien – от два дни е вече в българския участък на Дунав. Регатата събира и тази година под своя флаг водни туристи-любители не само от страните, които членуват в ТИД -Германия, Австрия, Словакия, Унгария, Хърватска, Сърбия, България и Румъния, но и любители на водните спортове от целия свят. 150 каякари гребат в регатата в различните 65 маршрути на водния поход от Инголщад до Черно море. Те преминават през десет държави, лагеруват на територията на осем, съобщават на официалната страница на ТИД 2024 г. във Фейсбук.

На 11 август участниците в ТИД разположиха бивака си по стара традиция на бреговете на Дунав при Ново село. На 12 август те акостираха и във Видин и опънаха своите разноцветни палатки в пространството около средновековната крепост „Баба Вида“ и на плажа край реката.

Днес в 18:00 часа участниците в регатата ще бъдат официално посрещнати и приветствани от представители на Община Видин, каквато от години е традицията.

В утрешният ден – 14 август участниците в ТИД ще отплават към следваща точка от своя маршрут – град Лом.

Сред най-атрактивните лодки в тазгодишното издание на регатата са две лодки, които са ръчно изработени, австрийската е сред лодките предизвикващи най-голям интерес - тя е реконструкция на древна лодка плавала по река Дунав.

Участници в плаването са любители водни туристи на различни възрасти, които преминават през десетте държави, имащи излаз на река Дунав. Тази година най-малките участници са от Белград – братята Лазар и Петър Богданович, на осем и седем години, които заедно с родителите си плават по Дунав от Мохач.

Началото на ТИД е поставено през 1956 г. България се включва регатата през 1964. Целият маршрут от изворите на река Дунав в Инголщат (Германия) до Делтата на реката край Сулина, в Черно море е 2456 км и водните туристи с различни лодки -канута, каяци, ръчно изработени лодки, в рамките на 75 дни преминават целия маршрут. В похода от години паралелно участват и малки яхти, а понякога и причудливи самоделни плавателни съдове.

Регатата стартира тази година на 22 юни и ще завърши първите дни на септември, маршрута е разделен на редица етапи, като участниците сами избират в кои от тях да участват.

Най-дългият преход на регатата е в българския участък - 66 км, между Байкал и Белене.

Силистра е официално последната спирка. Заради войната в Украйна , румънския преход е съкратен и не достига до Сулина от съображения за сигурност.

Най-четени