Трагичната участ на Сесилия Гръцка

Сестрата на принц Филип загива в авиокатастрофа с мъжа и децата си

След години обвиняват съпруга на Елизабет II заради присъствието му на погребението заедно с Херман Гьоринг

За 99-годишния принц Филип, съпруг на кралица Елизабет Втора, никога не се е говорило много, а откакто престана да се появява на публични събития - съвсем рядко. За една от четирите му сестри обаче, най-красивата - принцеса Сесилия Гръцка, въобще не се говори.

Причината е, че принцесата загива на 26 години в авиокатастрофа заедно с мъжа, децата и свекърва си, бременна в осмия месец. Нейната трагична участ е доказателство, че синята кръв не предпазва от нещастия.
Сесилия е третата дъщеря в семейството на Андрей, принц Гръцки и Датски, и принцеса Алис Батенберг. След нея се ражда още едно момиченце - принцеса София, а Филип е най-малкият от децата. Във вените на Сесилия тече сложна смес от синя кръв - баща є е праправнук на Николай I и на английската кралица Виктория, майка є е едновременно племенница на последната руска императрица Александра Фьодоровна и втора братовчедка на Николай II.

Принц Андрей, който е брат на гръцкия крал Константинос I, служи в армията като генерал-майор, но когато Гърция губи войната с Турция (1920-1922 г.), той е обвинен в неспазване заповедите на командването. По чудо избягва наказание и след военния преврат срещу краля му разрешават да напусне страната. Заминават набързо от остров Корфу, само с дрехите на гърба си, без пари, а ако се вярва на фамилната легенда, бебешките люлки са скрити в трюма на кораба в каси с портокали.

Семейството на Андрей се установява в покрайнините на Париж, в къщата на по-големия му брат Георгиос и неговата съпруга Мари Бонапарт, известен психоаналитик, ученичка на Фройд. Животът в изгнание и под чужд покрив отчуждава Андрей и Алис и няколко години по-късно тя получава нервен срив. Преди това преминава от протестантската в православната вяра. Семейството се разделя, макар че няма официален развод. Принцесата се отдава на молитви, принцът - на карти и вино. Познават го добре във всички увеселителни заведения.

През 1930 г. лекарите поставят на Алис диагнозата параноидна шизофрения. Тя се лекува две години в клиника в Швейцария, а после в други клиники из Европа и пътува инкогнито. През това време не се вижда с децата си и дори не им пише. А те, изоставени на милостта на роднините, се спасяват поединично.

Принц Филип живее предимно в Англия, при вуйчо си Луис Маунтбатън, и учи в частно училище. Сестрите му се омъжват рано една след друга за немски аристократи между 1930 и 1931 г. Майка им не присъства на нито една от сватбите.

Красавицата Сесилия сключва брак на 18 години с Георг Донатус, наследник на великия херцог на Хесен, който є се пада братовчед. Той е богат, тя го познава от дете и за нея, бедната и бездомна принцеса, това е отличен вариант. Сватбата е пищна, улиците на Дармщат са изпълнени с народ, дошъл да приветства младоженците. Венчават се първо по лютеранския обряд, после по православния. За свой дом избират замъка Волфсгартен. Сесилия ражда три деца. В предвоенна Германия им оказват почит и уважение, особено след като през 1937 г. и Георг, и жена му встъпват в нацистката партия.

Мъжете и на другите сестри на Сесилия също поддържат нацистите. Това донякъде може да обясни нежеланието на принцеса Алис да се види с дъщерите си. През 1938 г. тя се връща в Атина и се отдава на благотворителна дейност. По времето на Втората световна война укрива в дома си еврейско семейство и помага на други евреи да се спасят от депортация.

Принц Филип също не споделя политическите възгледи на сестрите си и техните мъже. Нещо повече - от януари 1940 г. до края на войната той служи в британския военноморски флот.

Все пак фамилията на принц Андрей се събира веднъж, през 1937 г. На 16 ноември е насрочена венчавката на Лудвиг, най-малкия брат на Георг Донатус. Сесилия, мъжът є, двете им по-големи деца и свекърва є се отправят към сватбата в Лондон със самолет. Георг обожава да пилотира, Сесилия ненавижда летенето. Преди всеки полет тя изпада в ужас и се облича в черно. Така е и този път, още повече, че тя е бременна в осмия месец, а времето е облачно и земята е покрита с гъста мъгла. Близо до белгийския град Остенде самолетът се удря във фабричен комин, пада и се разбива. Никой не оцелява. Когато раздигат отломките, намират пътник, който не фигурира в списъка - мъртвородения син на Сесилия.

Принц Лудвиг губи съзнание, когато му съобщават за трагедията. Но сватбата вече не може да се отмени. Това е може би най-печалната и страшна сватба в историята - булката е в черна рокля, приятелките є - също. А веднага след венчавката младоженците заминават за Остенде, за да организират превозването на телата и погребението на загиналото семейство.

На траурната церемония родителите на Сесилия се срещат за първи път след шест години раздяла. Там са също принц Филип, Луис Маунтбатън и Херман Гьоринг. Заради присъствието му на погребението заедно с Гьоринг след години съпругът на кралица Елизабет Втора е обвиняван за връзки с нацистите, въпреки службата му във военноморския флот на Великобритания и факта, че през 1947 г. става британски поданик, като се отрича от правото си на наследяване на гръцкия и датския трон и приема фамилията на майка си - Маунтбатън. На неговата сватба с Елизабет, бъдещата британска кралица, майка му Алис присъства в скромно монашеско облекло. Баща му вече е покойник от 1944 г. Сестрите му не са поканени по разбираеми причини.

Лудвиг приютява най-малката дъщеря на Георг и Сесилия - Йохана, която е имала късмета да не бъде в самолета. Но сякаш проклятие преследва семейството: след 20 месеца момиченцето умира от менингит.

Най-четени