Съветници на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп разработват широкообхватна стратегия за санкции, предназначена да помогне за постигането на дипломатическо споразумение между Русия и Украйна.
Обмислят се два основни подхода, са казали пред Bloomberg хора, запознати с въпроса. Един от тях предвижда облекчаване на санкциите срещу руските петролни производители, ако това помогне за постигането на мирно споразумение и ако президентската администрация види, че може да се постигне скорошно уреждане на конфликта. Вторият вариант включва затягане на санкциите с цел засилване на натиска върху Москва, ако Путин откаже да седне на масата за преговори и да направи отстъпки.
Екипът на Тръмп смята, че по-агресивна санкционна политика спрямо Русия може да включва засилване на вторичните санкции в търговията с петрол, включително срещу европейски корабни компании и азиатски купувачи в Китай и Индия. Друг възможен подход би бил да се предприеме по-решителен подход към танкерите, превозващи руски петрол през Балтийско море и Босфора.
Скот Бесент, номиниран от новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за поста министър на финансите на САЩ, се изказа в полза на затягане на санкциите срещу Русия, за да принуди Владимир Путин да преговаря за Украйна. Според него той е готов да предприеме тази стъпка, ако ръководителят на Белия дом сметне подобни мерки за необходими за прекратяване на войната. „На 100% бих се съгласил със затягането на санкциите – особено срещу руските петролни компании – до ниво, което би принудило Руската федерация да седне на масата за преговори“, каза Бесент пред финансовата комисия на Сената, цитиран от Reuters.
Той нарече санкциите, наложени от администрацията на Джо Байдън, „не достатъчно изчерпателни“. Според него Белият дом е бил твърде загрижен за възможен скок на цените на енергията по време на предизборната кампания и е приел подобни ограничения едва в края на своето управление.
В петък администрацията на Джо Байдън в оставка прие най-големия пакет от санкции срещу руската петролна индустрия, като добави към черния списък 161 танкера и две производствени компании (Газпром нефт и Сургутнефтегаз), които представляват повече от една четвърт от морския износ (около 970 000 барела на ден) през 2024 г.