Атрактивното състезание ще се проведе по време на най-голямото пролетно събитие у нас - Националния събор на овцевъдите в България
Най-тежкият коч в България ще търсят по време на традиционния тринадесети Национален събор на овцевъдите. Победителят ще бъде определен безпристрастно единствено и само от кантара. Фермерът, собственик на коча победител, ще получи парична премия от 1000 лева. Атрактивното състезание ще бъде на 1 юни /неделя/ от 11.00 ч. Единственото условие за участие в състезанието е животното участник да бъде докарано на терен най-късно до 10.00 ч. предходния ден, 31 май.
Миналата година победител стана 155-килограмовия коч на име Слънчо от порода Черноглава плевенска. Той отне титлата на неколкократния победител 170-килограмовият Мани, кръстоска от породите Беграмска и Аваси. Декоративните породи са добре дошли на събора и тази година. Мини коч стана истинска атракция в състезанието през 2024. Симпатичният екземпляр с респектиращото име Голиат се появи извън състезателната програма носен на ръце от четирима здрави мъже. Всички заедно се качиха на кантара, който отчете „внушителните“ 366 килограма.
Състезанието за най-тежък коч е една от атракциите в програмата на Националния събор на овцевъдите. Тази година той ще бъде от 30 май до 1 юни. Голямото браншово събитие се провежда край Петропавловския манастир до с. Арбанаси край Велико Търново и в продължение на три дни ще представи постиженията в сектора на овцевъдството, 1исти фермерски храни от български суровини и богатата народна култура, традиции и фолклор.
По време на тридневния събор ще се проведе и състезание за най-дълъг косъм при породата Калоферска дългокосместа коза, което ще е на 31 май от 16.30 ч. Парични премии от 300, 200 и 100 лева съответно за първо, второ и трето място ще получат победителите в състезанията за ръчна стрижба с овчарска ножица /30 май, 14.00-15.00 часа; 31 май, 14.30-15.30 часа/ и ръчно доене /31 май, 15.30-16.30 ч./. В надпреварите може да участва всеки желаещ, който притежава нужните умения, а записванията за участие са на място, непосредствено преди старта на всяко състезание.
На тазгодишния събор ще бъдат показани над 1000 чистопородни овце и кози и екзотични животни, изложба и демонтрации на кучета, конни атракции, фермерски продукти от овче и козе мляко и месо, биопазар, демонстрации на старовремска кухня и на стари български рецепти за млечни храни, чевермета, разнообразни кулинарни зони.
Съборът ще е наситен с много преживявания и емоции за почитателите на традициите, народния бит и фолклор – XIII Национален фолклорен конкурс „Заблеяло ми агънце“, етно възстановката „ЧифликЪт“, изложение на занаяти, спектакли на Прабългарска школа „Бага-Тур“, хоротеки, народни веселби, кукери и гайдари, вълнуващи вечерни концерти, нестинари.
Край Петропавловския манастир ще бъде показана селскостопанска техника, оборудване, фуражи, специализирана литература и медикаменти за животновъдството. За първи път на 1 юни, неделя, най-малките ни посетители ще могат да се включат в детски фермерски игри с много изненади и награди.
Съборът на овцевъдите е най-голямото и атрактивно пролетно събитие у нас, за цялото семейство, което ежегодно се провежда край Петропавловския манастир от 2011 година.
Организира се от Национална овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) и Фондация „Наследство в бъдещето“, със съдействието на Министерството на земеделието и храните на Република България и подкрепата на общините Велико Търново, Лясковец и Горна Оряховица.