Укротяване на леопарда: Как немският танк Leopard 2A6 беше унищожен в Украйна

снимка: Валерий Шарифулин / ТАСС
Танк Leopard 2A6 на изложбата на заловена техника на територията на конгресно-изложбения център "Патриот" в Москва

Специалисти от руската държавна корпорация "Ростех" обявиха откриването на редица уязвимости в основния боен танк "Леопард" 2А6, след като проучиха "заловен" модел, взет от зоната на специалната военна операция, пише ТАСС. Агенцията разкрива съдбата на немската бронирана машина в Украйна, уязвимостите на нейния дизайн и други танкове от тази линия.

"Ростех" съобщи резултатите от оценката на военно-техническите му характеристики в своя Telegram канал. В него се посочва, че уязвимостите са свързани с дебелината и състава на бронираната защита, както и с вътрешното разположение на танка. Експертите са стигнали до заключението, че защитата на Leopard 2A6 може да не е достатъчна, за да се противопостави на съвременните заплахи на бойното поле. "Освен това, киевският режим е въоръжен с различни версии на остарелите танкове Leopard 1. Тези машини до голяма степен са загубили своята ефективност", отбелязва докладът.

Ветеран на Балканите

Семейството танкове Leopard 2 започна да се разработва по договор за създаване на американско-германски основен боен танк. Проектът обаче надхвърли първоначалния бюджет и беше разделен на две независими национални програми. Резултатът от американските разработки беше MBT M1 General Abrams. През 1969 г. западногермански конструктори създават първите прототипи на новия танк за тестване, а през 1979 г. машината влиза на въоръжение в Бундесвера. Впоследствие танкът е бил многократно модернизиран - най-модерните Леопарди носят индекс 2A8.

Производителят описва Leopard 2A6, който е предоставен на специалисти от "Ростех" за проучване, като доказал се в практическото приложение. След бойни операции като част от силите на НАТО в Косово (КФОР), в които Германия участва от 1999 г., танкът е модернизиран до варианта 2A6M. По-специално, противоминната защита на ОБТ беше подобрена.

Според руското Министерство на отбраната, Leopard 2A6 има бойно тегло от 62,4 тона, екипаж от 4 души и е оборудван с дизелов двигател с мощност 1500 к.с. Танкът е въоръжен със 120-милиметрово гладкоцевно оръдие и две 7,62-милиметрови картечници.

Желаният трофей

След обявяването на готовността на Полша да достави на Украйна рота "Леопарди" и обявяването на Германия за предстояща доставка на тези машини на Киев за оборудване на два танкови батальона, руските въоръжени сили започнаха да подготвят специални групи за противодействие на западните танкове, а танковите екипажи започнаха да изучават уязвимите места на чуждестранните "подаръци" за Киев и тактическите техники за бой с "Леопарди" и други чуждестранни тежки бронирани машини. В същото време както руското Министерство на отбраната, така и частни лица обявиха парични награди за чуждестранни танкове, които бъдат заловени или унищожени.

През май 2023 г. украинските въоръжени сили получиха около 60 танка "Леопард", прехвърлени им от коалицията от Германия, Полша, Холандия, Швеция, Португалия, Испания и Канада. Първото масово използване на западни танкове се е състояло по време на така наречената контранастъпление на украинските въоръжени сили на 4 юни 2023 г. Освен това, на 6 юни руското военно ведомство съобщи за осем унищожени германски танка. Впоследствие подобни съобщения станаха редовни.

През май 2024 г. Leopard 2A6 беше показан на изложбата на трофеите на руските въоръжени сили в московския парк "Победа". Превозното средство е заловено през април същата година в село Бердичи близо до Авдеевка, което е освободено през февруари 2024 г.

Общо по време на специалната военна операция руските военнослужещи унищожиха над 23,3 хиляди танка и други бронирани бойни машини, припомня ТАСС.

Слаб покрив, един люк за трима

Експертът в областта на бронираната техника, кандидат на военните науки, полковник в оставка Сергей Суворов сподели мнението си в разговор с ТАСС, че би било погрешно да се говори за ниската защита на "Леопард 2" като цяло. "Има доста сериозна защита на челната проекция", отбеляза той. "Да, както всеки друг танк, той има слаби места, които трябва да знаете. Точно както по време на Великата отечествена война, те са се сражавали с "Тигри", "Фердинанди" и други, те са търсели слаби места и [ги са удряли]. Същото е и с "Леопард 2А6" – има някои слаби места".

"Поради големите си размери, теглото му също се увеличава - особено когато [разработчиците] започнаха да поставят допълнителна защита на "петицата", "шестицата", каза експертът и добави: "Размерите са доста впечатляващи - както дължината, така и височината. Съответно, колкото по-голям е размерът на целта, толкова по-лесно е да я уцелите, по-лесно е да я уцелите".

"Компоновката му е по същество същата като на нашите танкове от 50-те и 60-те години на миналия век – това, което те наричат ​​класика: механик-водач в корпуса отпред отдолу и трима членове на екипажа в кулата. Слабото място е покривът: той е доста тънък. А разположението на част от боеприпасите в ниша в задната част на кулата – те биват уцелвани от нашите дронове и други летящи противотанкови оръжия. Те удряха мястото, където се намират боеприпасите, през покрива на кулата и боеприпасите детонираха. Всички тези приказки за това, че там има преграда и тя е спасила екипажа, не се сбъднаха", отбеляза недостатъците на немската бронирана машина пенсионираният полковник.

Суворов отбеляза редица характеристики на разположението на екипажа в западните танкове. "Най-удобното място [в Leopard] е водачът", каза специалистът, който е бил многократно в немския ОБТ. "Добра седалка, педали, горе-долу просторно. Но има един нюанс: при последните модификации 2A5, 2A6, 2A7+, 2A8, където на кулата беше окачена допълнителна бронезащита, водачът няма да напусне машината през люка си. И се оказва, че трима членове на екипажа - водачът, стрелецът и командирът - се качват в танка на свой ред през единия командирски люк. Зареждащият има собствен люк. Това е целият комфорт, от който се нуждаете - когато скачат един върху друг... Командирът седи с крака върху раменете на стрелеца... Така че за особен комфорт там не може да се говори".

"Американците имат същото. При тях е дори по-лошо: механикът-водач е в бойно положение, което е изключително неудобно. Те се подгониха да намалят височината на силуета на машината - свалиха го и човек не може да работи, докато седи там, трябва да го поставят в някаква неразбираема позиция. <...> Артилеристът седи - краката на командира са на раменете му и така нататък", сподели мнението си експертът.

Изведени от експлоатация резервоари за обезвреждане в Украйна

Междувременно, въоръжените сили на Украйна продължават да бъдат пренасищани с изведена от въоръжение чуждестранна бронирана техника. Така австралийският премиер Антъни Албанезе заяви, че 49 основни бойни танка "Ейбрамс", които са свалени от въоръжение в австралийската армия, вече са на път за Украйна.

"Старите [танкове] трябва да бъдат унищожени по някакъв начин, това ще струва известна сума пари, но в противен случай могат да бъдат изпратени в Украйна, където ще бъдат унищожени от нашите войски и ние все още можем да печелим от това", изрази мнението си Суворов.

Холандия, която заедно с Дания изпрати партида основни бойни танкове Leopard на Украйна и преди това продаде своите Leopard 2A6 на Финландия без замяна, придобива най-новата модификация на бронираната машина Leopard 2A8. "Това е по-нататъшно развитие на второто семейство Леопард", каза експертът. "Увеличението на защитата е свързано с инсталирането на система за активна защита. Trophy е израелска разработка. <...> По едно време имаше редица проблеми с тази система. Основният от тях беше, че не работеше при използване на реактивни гранатометни снаряди, ако танкът беше обстрелван от разстояние по-малко от 200 м: не реагираше. На големи разстояния работеше, но от 200 м спираше".

Кандидатът на военните науки отбеляза, че европейските партньори на Киев вече изчерпват собствените си танкове. "Във Великобритания има по-малко от 200 [танка], във Франция - около 250, в Германия по едно време отписаха някои, раздадоха някои - останали са около 200 "Леопарда", каза Суворов. Според експертът в областта на бронираните машини е невъзможно спешно да се организира масово производство на нови танкове. "Дори да си представим, че [на Украйна] ще ѝ бъдат дадени 1000 танка - и какво от това? <...> Това няма да ги доведе до победа, този конфликт просто ще се проточи, броят на жертвите ще се увеличи. И тези танкове все още ще горят", сподели мнението си експертът.

Най-четени