Финансиране в размер на 96 905 лева са осигурени от Министерство на културата за Регионалния исторически музей във Велико Търново за археологически проучвания.
Музейните специалисти ще работят на обекти от всички хронологични периоди – на неолитни и халколитни праисторически селища, тракийска могила от римско време, римски град, средновековни и късносредновековни комплекси. Това за пореден път доказва, че професионалните качества на специалистите са високо оценени, а обектите са с важно национално значение.
Общо 21 210 лв. са предвидени за проучванията на манастир „Успение Богородично”, ранновизантийска базилика и тракийски некропол в квартал „Френк Хисар” на средновековната столица Търновград, които проф. Хитко Вачев вече е започнал.
Разкопките на раннонеолитно селище Джулюница – Смърдеш, ръководени от археолога Недко Еленски, ще са през септември и ще бъдат финансирани с 18 180 лв.
През същия месещ Александър Чохаджиев ще проучва халколитна селищна могила при с. Петко Каравелово, като отпуснатата за обекта сума е в размер на 18 180 лв .
С 21 165 лв. ще се финансира проучването на югозападен ъгъл на форума в античния град Никополис ад Иструм, което д-р Иван Църов ще прави в началото на есента.
През октомври археологът Калин Чакъров ще продължи със сумата от 18 180 лв. разкопките на богатата надгробна могила край Лясковец, открита в края на миналата година.
Одобрен от Министерство на културата е и проект на археолога от РИМ-Велико Търново Илиян Петракиев, общината и музея в Горна Оряховица за разкопки на средновековната крепост Ряховец, а отпуснатата за обекта сума е 18 174 лв.
Разкопки в средновековния Търновград този археологически сезон ще има на крепостта Трапезица, където ще работят три екипа под ръководството на проф. Константин Тотев, доц. Мирко Робов и доц. Деян Рабовянов от НАИМ – БАН, филиал Велико Търново с отпусната сума от 71 350 лв. Проф. Тотев ще продължи и проучванията на църква и баня южно от манастира „Св. 40 мъченици” със сумата от 19 998 лв.
Археолозите, проучващи Велико Търново и региона ще получат общо 206 427 лв . Това е над 10 % от средствата в размер на 1 940 000 лв., които отпуска Министерство на културата за археологически проучвания тази година.