Ходът на България: Затвори си небето за полета на Лавров, за да позволи на Блинкен да закусва в Скопие без руснака

Ходът на България: Затвори си небето за полета на Лавров, за да позволи на Блинкен да закусва в Скопие без руснака

Съответно американският държавен секретар успя да напусне Македония преди пристигането на неговия колега от Москва. Реакцията на Кремъл е остра: „Глупав избор!“

Участието на руския външен министър Сергей Лавров в срещата на върха на ОССЕ в столицата на Македония Скопие започна с полет с препятствия. Срещата на върха бе бойкотирана от Киев заедно с балтийските страни и Полша именно заради присъствието на Москва на масата за разговори. „Българската страна отказа да прелети над територията u самолетът на руския външен министър, ако на борда присъства официалната говорителка на руското дипломатическо ведомство Мария Захарова“ - обясни агенция ТАСС.

А решението на София стана известно, когато министърът вече беше напуснал Москва. Така българската забрана за полета принуди руската делегация да следва дълъг обиколен маршрут през Турция и Гърция. Резултатът бе пет часа закъснение от предвиденото първоначално разписание на полета, което даде възможност на външния министър на САЩ Антъни Блинкен да закуси с равните му по ранг, избягвайки срещата с колегата си от Русия.

Мотивът за решението на София бе присъствието на борда на руския самолет на говорителката на Лавров - известната директорка на комуникационния офис на руската дипломация Мария Захарова. Тя също, както и самият Лавров, са ударени от западните санкции, но българското външно министерство обясни, че специалното разрешение, дадено от София на руския дипломат №1 да прелети над България, за да участва в срещата на върха в Скопие, не се отнася за другите членове на неговата делегация, които са обект на санкциите на ЕС. И следователно то не се разпростира върху говорителка на Лавров - решение, което предизвика ироничната реакция на Москва: „Злобната глупост на русофобите достигна такова ниво - каза говорителят на Кремъл Песков - че за първи път в историята официални власти забраниха не полет на самолет, а на един човек на неговия борд ".

Присъствието на Русия на масата на ОССЕ е ново горчиво хапче за Киев след срещата от разстояние на Г-20, която отбеляза през изминалите дни, макар и електронно, официалното завръщане на президента Путин на среща на върха с големите планетарни играчи. Това не се бе случвало отпреди мащабната руска инвазия в Украйна, която започна на 24 февруари миналата година. Поради тази причина Киев веднага избра да бойкотира срещата на върха на ОССЕ в Скопие и да не участва в нея. Към решението се присъединиха най-близките партньори на Украйна в ЕС, а именно трите балтийски страни. Не участва и Полша - друг отличен съюзник на Киев, отношенията с когото напоследък се усложниха поради сензационния протест на полските авто-превозвачи, които продължават да блокират движението на ТИР-ове от Украйна към Европа.

Но ако в някои страни смущението от участието на Москва е очевидно, в същото време става все по-ясно, че провалът на украинската контранастъпление не оставя място за идеята непобедената на бойното поле Русия да бъде държана настрана от търсенето на изход от украинския конфликт. Затварянето на вратите пред дипломацията, която би осъдила руската инвазия, би било много опасно в сегашната фаза на открити конфликти на няколко много деликатни международни фронта.

Поради тази причина върховният представител на ЕС Жозеп Борел, т. е. европейският външен министър, обясни пред журналисти „предимствата“ от участието на Лавров в срещата на върха на ОССЕ със следната формулировка: „Това е възможността - каза Борел - Лавров да бъде накаран лично да изслуша критиките към него и към Кремъл!“

Най-четени