Българска журналистка е участвала в дезинформационни кампании на ГРУ - това се твърди в разследване на журналистите Христо Грозев и Роман Доброхотов, което беше публикувано в събота в The Insider. Според техните данни става дума за Диляна Гайтанджиева, която е работила за поделение 29 - 155 на руското ГРУ почти 10 години.
Пред БНТ журналистът Христо Грозев разказа за мащаба на дейността й. По думите му работещите във въпросния отдел са участвали в кампания по компрометиране на оръжейния производител Емилиян Гебрев след отравянето му през 2015 г.
„По случая с отравянето на Емилиян Гебрев също е интересно, тъй като едни представители на този отдел два пъти го тровят през 2015 г. а други представители на хакерския отдел започват дезинформационна кампания, в която се опитват да го представят като човек, който експортира оръжия за терористи. Това е свързано, защото в момента, в който създадеш такъв имидж на твоята жертва, шансът ѝ да получи подкрепа, дори и държавна, намалява значително", разказа Христо Грозев и допълни:
"Дори по отношение на мотивите за опита за покушение на Гебрев става ясно от кореспонденцията на хакерите, с която ние се сдобихме. Когато през 2017 г. те се опитват да организират протести пред посолството на Азербайджан в България във връзка с експорт на оръжие от Азербайджан за американски фирми. В този контекст един от представителите на ГРУ пише - "за нас е много важно да имаме контрол върху износа на оръжие от България и трябва да повлияем през такива протести върху тогавашния премиер Бойко Борисов". Те абсолютно директно си разкриват целите - да имат пълен контрол върху износа на оръжие, нещо, заради което г-н Гебрев очевидно им е бил много неизгоден".
Журналистът е шокиран от мащаба на успехите им със сравнително малки инвестиции, една и съща формула, която използват: „Тя включва създаване на фалшив акаунт в Туитър или други социални мрежи, в много случаи го правят под формата на хакерска организация - Анонимните. Създават несъществуващи представителства на тази хакерска организация в различни страни и от името на тези акаунти, които са контролирани от тях, пускат хакнати от ГРУ масиви. В голяма част от тези масиви има дезинформация, тоест, вече са подменени определени материали. Тъй като журналистиката е професия на любопитството, ние им имаме доверие, започваме да публикуваме и разнищваме тази информация и се оказва, че Кремъл в продължение на 10 години е диктувал голяма част от наратива и посланията, поне в тази част от медийното пространство, която се смята за алтернативна на мейнстрийм каналите“, твърди Грозев.
„Мога да говоря чисто аналитично, тъй като нямам засега доказателства, но изключвам варианта, в който руското военно разузнаване да няма интерес, методи и ресурси, дезигнирани именно за тази дезинформация в България. Дали това, което виждаме, е продукт точно на тези инициативи, не мога да кажа. Всяко различно отделение на военното разузнаване, на ФСБ, на външното разузнаване, има възможност и получава бюджет да се конкурира с всички други в областта на дезинформацията. Това не се ограничава дори до държавните служби, това се стимулира и в частни, и в големи държавни фирми. Например концернът "Калашников" и "Газпром" - самите те да инвестират в полезни за държавата инструменти за дезинформация. Именно по тази причина те са "с едни гърди напред", тъй като в случая с отдел 29-155 са попаднали на един абсолютно професионален гений провокатор - Тим Стигал, който е успял да създаде платформа за дезинформация, за която обикновено трябва да имаш поне 1000 души работещи. А той успява да го постигне сам, като създава верига по целия свят“, допълни още Христо Грозев.