ЦЕРН: Работата на Големия адронен колайдер може да бъде спряна заради енергийна криза

ЦЕРН: Работата на Големия адронен колайдер може да бъде спряна заради енергийна криза

Европейската организация за ядрени изследвания (CERN) признава, че работата на Големия адронен колайдер (LHC) може да бъде спряна заради енергийната криза в Европа, пише The Wall Street Journal.

Според американското издание ЦЕРН в момента активно разработва планове за изключване на някои от своите ускорители на частици по време на периоди на пиково натоварване, а също така обмисля спирането на колайдера, ако е необходимо.

„Нашето безпокойство е стабилността на мрежата, защото правим всичко възможно, за да предотвратим прекъсвания на електрозахранването в нашия регион“, казват събеседниците на вестника от ЦЕРН. Също така се съобщава,  че организацията работи усилено, за да поддържа работата на Големия адронен колайдер и иска да избегне внезапно спиране, което може да повреди машината на стойност 4,4 милиарда долара.

Причината за очакваната мащабна енергийна криза в Европа може да е отказът на западни официални лица и бизнесмени да се съгласят с предложената от Москва схема за плащане на руския газ в рубли. В тази връзка руските власти публично дадоха да се разбере, че са готови да разгледат варианта за пълно спиране на доставките на енергийни ресурси за недружелюбни към Руската федерация държави.

На този фон много европейски политици започнаха публично да предупреждават гражданите на своите страни, че идващата зима може да бъде „невероятно сурова“. Сега западните страни набързо се опитват да намерят алтернатива на доставките на руски енергийни ресурси, но ЕС официално признава, че това едва ли ще бъде направено в кратки срокове.

Най-четени