ЦИК предлага български софтуер на машините за вота

Автор: Труд news
Машините за гласуване се пазят в частен склад, а всички опити да се намери държавен пропадат.

В 3008 случая бюлетините не отговаряли на изискванията

Устройствата за гласуване да придобият статут на вещи със специално предназначение, настояват от Комисията

Софтуерът е изработен от “Смартматик”

Да бъде изготвен нов софтуер на машините за гласуване, а държавата да го възложи на компетентен орган, препоръчва доклад на ЦИК до парламента, който анализира изборния процес през 2024 година.

Според ЦИК “произвеждането на изборите следва да се разглежда като въпрос на националната сигурност” и “е необходимо в Изборния кодекс да се посочи държавен орган, разполагащ с експертен и административен ресурс, който да е ангажиран с изработването на такъв софтуер и неговото модифициране”. “Машините за гласуване следва да придобият статут на вещи със специално предназначение, свързани с националната сигурност и да бъдат разглеждани като критична информационна система”, пише още в доклада. Там е посочено, че от ЦИК са поставили въпроса пред ДАНС с писмо от 11 февруари т. г.

В доклада комисарите от ЦИК припомнят, че софтуерът на машините за гласуване е изработен от “Смартматик”. Софтуерът не е приспособен за спецификите на българската система. Затова според комисарите българската държава трябва да поръча изработването на нов софтуер, който “да бъде публично достъпен (open source) и да позволява да се произвеждат избори от всякакъв вид, както и произволна комбинация от тях”.

Членове на ЦИК коментираха пред “Труд news”, че би било редно, ако се приемат при промените в Изборния кодекс и сканиращите устройства, техният софтуер също да бъде възложен от държавата на компетентен орган.

Комисарите са отчели 3008 случаи, при които бюлетините от машините не отговарят на законовите изисквания. Машинното гласуване преждевременно е спряно в 148 секции (1.54% от общия брой секции) на изборите 2 в 1 на 9 юни 2024 г. и в 125 секции (1.31%) на 27 октомври 2024 г.

В доклада пише, че експерти от Министерството на електронното управление изследват причините за проблема. Не се знае кога ще приключи проверката.

От ЦИК отново препоръчват да се преразгледат сроковете, свързани с назначаването на членовете на секционни избирателни комисии.

При последните избори бяха подменени изцяло и частично членовете на над 300 комисии в навечерието на изборите и на много места се оказа, че са изпратени хора без никаква подготовка.
Комисарите посочват, че политическите консултации за съставите на комисиите трябва да се насрочват по-близо до датата на изборите; на консултациите да не се предоставят поименни предложения за членове, а партиите само да се споразумяват как да си поделят ръководните и членските места; имената на членовете да се предлагат от партиите в 10-дневен срок след консултациите, така че “да се гарантира възможността им да подготвят реални предложения”.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков