Общоевропейската забрана за внос на земеделски култури от Украйна ще продължи до 5 юни, като има декларация от ЕК, че това може да продължи и за по-дълго време. Това заяви министърът на земеделието Явор Гечев в Пловдив.
"Това за България е изключителен успех, благодаря на колегите и експертите от Министерството на земеделието и Министерството на икономиката, защото тежки бяха последните три-четири седмици. Това значи, че България е пълноценен член на ЕС, а ЕС е такъв, какъвто трябва да бъде - с вътрешна солидарност между самите държави. Това потвърждава нашата теза, че България има проблеми и комисията отчита това".
До 5 юни има забрана за внос на четири култури - пшеница, рапица, слънчоглед и царевица. Вносът на слънчогледово олио ще продължава да се обследва от ЕК. Явор Гечев заяви, че следващата седмица ще се срещне с украинския си колега и двамата ще обсъдят както двустранните отношения, така и вноса на олиото.
Коридорите ще продължават да се осъществяват, като България ще допуска всички товари от Украйна за реекспорт към трети държави. Страната ни е активна по отношение на коридорите, като до 5 юни ще работим активно по различни предложения за усъвършенстването им.
Все още не е известна сумата, която българските фермери ще получат от пакета от 100 млн. евро, който ще бъде отпуснат от ЕК. През следващата седмица комисията трябва да я обяви, посочи министърът.
"Сумата няма да покрие разходите, да не се заблуждаваме, въпросът е количествата зърно и слънчоглед, които имаме в България, да ги реализираме".
Гечев увери, че няма да има сътресения на пазара и няма да има поскъпване на хляба и олиото. Заяви, че в България има достатъчно слънчоглед и пшеница, които да задоволят нашите нужди.
До 5 юни ЕК ще обследва вноса и на други стоки от Украйна и ще прецени дали да забрани вноса им.