Твърдото ядро на планетата Земя е възможно да е обърнало посоката си на въртене, предаде Би Би Си, позовавайки се на научна публикация на утвърдени учени от Пекинския университет в Китай.
През 1936 г. датският сеизмолог Инге Леман открива, че течно външно ядро обгръща твърда метална сфера в сърцевината на нашата планета - факт, който оттогава предизвиква въображението на учените.
Планетата Земя се състои от три основни части - кора (повърхността на планетата, върху която живеем), мантия и ядро.
Земното ядро може да бъде разделено на външно и вътрешно. Второто е с температурата на Слънцето и тъй като е под голям натиск, е твърда топка от желязо и никел.
Тъй като вътрешното ядро практически плува в море от течно желязо и никел (външното ядро), то е свободно да се върти независимо и не е задължително да е в синхрон с останалата част от въртенето на планетата.
Учени от Пекинския университет в Китай са изучавали начина, по който сеизмичните вълни от земетресения преминават през планетата, и настояват, че са доказали, че вътрешното въртене на земното ядро е спряло и че през годините то се е въртяло от една посока в друга в осцилационен цикъл с продължителност около 70 години.
Не всички учени обаче са съгласни с новите открития, посочва Би Би Си.
Медията цитира мнението на д-р Джон Видейл, геофизик от Южна Калифорния, автор на миналогодишно изследване, което твърди за по-бързи промени в посоката на въртене на ядрото. “Нашата представа за вътрешната част на Земята е все още мъглива. Нещо се случва там долу и мисля, че ще го разберем, но може да отнеме десетилетие”, казва д-р Видейл.
Промените в ядрото на Земята оказват влияние върху хората, като променят неща като навигация и дори продължителността на деня, макар и само с милисекунди, припомнят наблюдатели.