Ако сте боен плановик или военновъздушен стратег за китайските военни, вероятно сте се влюбили в руския Су-35С Фланкер-М. Същото важи и за военните в Индонезия. Тези самолети са популярни сред отбранителните сили и на двете страни, пише 19FortyFive.
Планерите на самолета превъзхождат очакванията за тегло, когато става въпрос за превъзходство във въздуха. Су-35С има и друго наименование - Су-35БМ. Тези два варианта са по същество един и същ самолет, като Су-35С е предназначен за износ.
Китай придоби 24 изтребителя Су-35С за своите военновъздушни сили през 2015 г., докато индонезийците купиха 11 модела Су-35С през 2018 г.
Русия купува бойните самолети от 2009 г., а поръчките им бяха прекратени през 2015 г. „Сухой“ започна летателни изпитания на „Фланкер-М“ през 2011 г., а шест бяха продадени на Военновъздушните сили през 2012 г.
Су-35С по-рано се наричаше Су-35БМ. Това е съкращение от „болшая модернизация“ – или „голяма модернизация“. Су-35БМ е еволюирал от Су-27. Модернизираният боен самолет може да служи като изтребител за превъзходство във въздуха с някои елементи на многоцелеви характеристики.
Су-35БМ е отличен въздушен изтребител с маневреност, която пилотите обичат. Той може да извършва маневри с превъзходство от +9G. Големият ъгъл на атака му позволява превъзходни бойни възможности във въздуха.
Су-35БМ, подобно на много руски изтребители, направи първата си поява на популярното авиошоу Aerosalon MAKS в Москва през август 2007 г. Су-35БМ промени името си на Су-35С през 2010 г. и други военновъздушни сили по света го забелязаха.
Русия се нуждаеше от изтребител, който да може да подобри платформата Су-27 с по-добри бойни умения и маневри, за да направи самолета по-оцелим в среда с множество заплахи.
Фланкер-М има нови двигатели и подобрена авионика и електронна система. Също така има външни резервоари за спускане. Су-35С има ценна функция за свръхкрейсерски полет . Радарът е от най-високо ниво и има нова система за електронна война.
„Авионният пакет е изцяло дигитален. Централният елемент е управляемият хибриден радар за електронна борба Tikhomirov NIIP N035 Irbis E (Snow Leopard) с мощност 20 киловата. Използва се нова стъклена кабина с дисплеи с голяма площ. Използва се комплексът за електронна война Khibiny с нови модули за заглушаване с технология DRFM на върха на крилата“, според AusAirPower.net.
Фланкер-М евентуално ще има радар AESA и ще носи Р-172, ракета „въздух-въздух“ с много голям обсег. Някои анализатори описват Су-35С като „променящ играта“, който може да се изправи срещу много други изтребители от четвърто поколение по целия свят.
Китай и Индонезия са доволни, че разполагат със Су-35С, тъй като самолетът дава на двете страни много възможности за въздушен бой. Русия също е малко вероятно да „одобри“ изтребителя.
Въздушните бойни възможности са силни и генералите от военновъздушните сили на Владимир Путин вероятно са разочаровани, че не са поръчали повече.
Следователно бъдещето е розово за Су-35С. Сухой би могъл да ги изнася в други страни като начин за укрепване на военновъздушните сили по света. Обновеният радар AESA прави Су-35С по-оцеляващ, а Warbird е отговор на американския F-16 Fighting Falcon.
Индонезия е интересен клиент за Су-35S. Държавата, разположена в Океана, не е известна със своите военновъздушни сили, но това се променя. Съединените щати биха предпочели съюзникът им да не купува руска военна техника, а американците, които вярват в това, което аз наричам „дипломация на изтребителите“, може би искат да работят с Джакарта, за да купят повече самолети от Съединените щати.
Всъщност, точно това се случи с индонезийците, тъй като те поръчаха 48 F-35 от Съединените щати през 2021 г. F-35 ще помогнат за модернизирането на индонезийския флот. Със Су-35S Индонезия ще разполага със силни военновъздушни сили, за да се защити от Китай, ако е необходимо.
Фланкер-М е отличен изтребител, който е плюс за Русия, Китай и Индонезия. Той притежава достатъчно характеристики за превъзходство във въздуха и може да наклони везните в бой. С времето ще бъде модернизиран с по-добри радарни системи и подобрения в авиониката.
Фланкер-М е добро допълнение към семейството изтребители Су-35, на които Русия разчита толкова дълго. Москва може би ще успее да намери повече клиенти за Су-35С, а Владимир Путин би искал да достави Фланкер-М на военновъздушните сили, които се нуждаят от тласък и да противодействат на американското влияние в чужбина, като притъпят ефекта от дипломацията на Вашингтон с изтребителите.
За автора: Д-р Брент М. Истууд
Брент М. Истууд , доктор, е автор на „ Не обръщай гръб на света: консервативна външна политика“ и „Хора, машини и данни: бъдещи тенденции във войната“, както и на две други книги. Брент е основател и главен изпълнителен директор на технологична фирма, която е предсказвала световни събития, използвайки изкуствен интелект. Той е бил законодателен сътрудник на американския сенатор Тим Скот и го е съветвал по въпроси, свързани с отбраната и външната политика. Преподавал е в Американския университет, университета „Джордж Вашингтон“ и университета „Джордж Мейсън“.