2 фирми правят зарядни станции за 6,4 млн. лева

2 фирми правят зарядни станции за 6,4 млн. лева

123 вече функционират, а още 76 предстои да се изградят

Цели се намаляване на замърсяването на въздуха 

76 зарядни станции за електромобили предстои да се изградят у нас. Те ще са разположени в населени места от Южна България. Инвестицията е на обща стойност 6,4 млн. лв., като проектите се реализират с нисколихвено кредитиране с финансови инструменти. Това съобщиха от регионалното министерство.
В София зарядните станции се изграждат от фирмата “Емобилити интернешънъл” АД, която е спечелила конкурса, а в Южна България и част от столицата станции изгражда “Еодрайв чарджинг” ЕАД, уточниха от регионалното министерство пред “Труд”.

 Общо 199 зарядни станции за електромобили се изграждат в страната с финансиране по управляваните от министерството оперативна програми за развитие на регионите през настоящия и миналия програмен период. 123 от тях вече са реализирани и функционират. Те са разположени в София, Благоевград, Перник, Гоце Делчев, Дупница, Кюстендил, Петрич, Пловдив, Хасково, Пазарджик, Кърджали, Смолян, Асеновград, Димитровград, Велинград, Карлово, Панагюрище, Бургас, Стара Загора, Сливен, Ямбол и Казанлък.

25 от станциите са в София и са реализирани в предишния програмен период с нисколихвено кредитиране от инструмента JESSICA и безвъзмездни средства в размер на 263 хил. лв. по Оперативна програма “Регионално развитие” 2007-2013 г., като общият размер на инвестицията е 2,5 млн. лв.

С изпълнението на проекта се цели да се осигурят условия за популяризирането на електрическите превозни средства като чист, екологичен и икономичен транспорт, уточняват от регионалното министерство. Според тях това ще допринесе за намаляване на замърсяването на въздуха, нивата на шум и нивата на фини прахови части.

Изграждането на широка мрежа от електрически зарядни станции ще повлияе положително и за подобряването и развитието на проектите за интегриран градски транспорт в големите градове, които модернизират автопарка си с обществени превозни средства, задвижвани с електричество. Създават се и условия за по-масовото използване на електромобилите в страната. Те са важно условие обществото да има по-зелена и с по-малко замърсявания околна среда, по-висок комфорт на живот и намаляване на конвенционалните автомобили, посочват от МРРБ.

По Оперативна програма “Региони в растеж”

Ремонтират над 106 км пътища

Над 445 км са рехабилитирани досега

През 2020 г. по ОПРР са изпълнени ремонтите на 142,9 км второкласни и третокласни пътища.

Продължава ремонтът на над 106 км пътища, по които е работено и през тази година по ОП “Региони в растеж”, съобщиха от Агенция “Пътна инфраструктура”. Сред тях са 33,5 км от Айтоски проход - път III-208 Провадия - Айтос, който е най-кратката връзка за шофьорите от Варненска област с магистрала “Тракия”, на близо 47 км от второкласния път Русе - Кубрат - основната пътна артерия между областите Русе, Разград и Силистра и първокласните пътища Русе - Варна, Силистра - Шумен и второкласния Кубрат - Разград. Обновяват се и 26 км от третокласния път Кърджали - Мост - Манастир. Предстои да започне рехабилитацията на близо 79 км пътища. Ще се ремонтират 27 км от второкласния Поликраище - Елена - Сливен, 23,4 км от Полски градец - Тополовград - Устрем в област Хасково, 9,5 км от Каблешково - Межден в област Силистра и близо 19 км от Варна - Белослав - Житница.

Над 445 км второкласни и третокласни пътища са рехабилитирани досега по програмата. От тях през 2020 г. са завършени общо 158,5 км. Инвестицията е за над 142 млн. лв., а средствата са от Европейския фонд за регионално развитие и националния бюджет. Само през 2020 г. по ОПРР са изпълнени ремонтите на 142,9 км второкласни и третокласни пътища, а на още 15,7 км строителните работи са приключили и предстои издаването на разрешенията за ползване от държавната приемателна комисия.

Най-четени