Поне 20 години ще са необходими, за да се възстановят горите поразени от вредители и ветровал в Родопите. На територията на цялата страна засегнатите горски площи са над 22 хиляди хектара, от тях 6000 хектара са увредени от корояд.
Смолян е една от най-засегнатите области. Изсичането на съхнещите гори е приоритет за Южноцентралното държавно предприятие. Засегнатата от корояд дървесина на територията му е около 880 хиляди кубика, изчисляват горските.
"Към момента за тази година сме усвоили 23% от началото на годината. А падналата дървесина вследствие на ветровала е сто хиляди кубика, от нея сме възложили 74% за добив, а сме добили 22% за два месеца", каза Ботьо Арабаджиев, директор ЮЦДП, по БНТ.
Повалената и изсъхнала дървесина създава опасност от горски пожари. А и вредителите се множат. "Тези изсъхнали гори са като цъкаща бомба със закъснител. Ние затова гледаме максимално бързо всичко каквото трябва да изчистим", коментира Атанас Добрев, зам.-министър на земеделието и храните.
От държавното горско предприятие смятат, че до края на лятото ще успеят да почистят площите от падналата дървесина. Закъсняват обаче мерките в гори частна собственост. "Като собственици на една гора трябва да имат интерес, а не примерно, като е заразена с корояд и е изсъхнала, въобще да не търсят начини как да я изчистят. И от нея вече идват и в друг вид собственост се прехвърлят тези заболявания", каза Атанас Добрев.
За възстановяването на гората лесовъдите правят план за години напред. На много места това се очаква да стане естествено. "Хубавото, поне успокоителното въпреки това бедствие, което го гледаме тук, на територията на тази хубава гора, е че отдолу подрастът тръгва, т.е. природата не търпи празни места", каза зам.-министърът.
А там където трябва от Агенцията по горите предвиждат залесяване.