Казаци си пожелаха здравна служба за юбилей

Казаци си пожелаха здравна служба за юбилей

Нова здравна служба си пожелаха староверците от варненското село Казашко, които отпразнуваха вчера Нова година с традиционния ритуал “Сурваки”. Жени от местния хор, начело с кметицата атаман Гергана Иванова, от сутринта обикаляха домовете с песен на уста. В дворовете ръсеха царевица и ечемик с пожеланието “Сею, вею, посеваю, с Новым годом поздравляю”. “Това е нашето коледуване, но вместо да се сурвакаме с дрянови клонки, пръскаме жито с послание към Богородица за плодородие”, обясни Иванова.

Преди 15 години, когато поела управлението на Казашко, тя възродила женския хор, в който през 60-те години на миналия век пеели 40 ставоверки. Сега хористките са 10, но не пропускат празник. “Времената се менят, селото вече е пълно с млади и модерни хора. Брадатите казаци са на изчезване, остана ни само 95-годишният дядо Кузма Григоров. Затова е важно да съхраним традициите и да ги предадем на следващото поколение”, разказва кметицата, докато приема поздрави от поредните домакини, отрупали трапезата с плачинда (баница - б.р.), холодец (желирана пача) и голубци (сарми).

Новата година е юбилейна за Казашко. През август 400-те жители ще отбележат 110 г. от деня, в който край брега на Варненското езеро се заселил първият прокуден от родината донски казак Матвей Русов. 3 г. по-късно с царски указ селището било наречено Казашка река, а от 1952 г. носи днешното си име. Близо половин век староверците живеели в уединение и не допускали смесени бракове. “Днес такива ограничения няма, но няма миграция към града - къщи в селото не се продават, макар че има чужденци мераклии да купуват имоти тук”, поясни кметицата.

Тя и съселяните се надяват община Варна да им отпусне 30 000 лв., за да стегнат здравната служба в центъра. Заради окаяния вид от 2 г. в Казашко няма личен лекар и се налага хората пътуват до Варна.

Най-четени