Преди да излезеш навън, виж прогнозата за UV лъчите

Преди да излезеш навън, виж прогнозата за UV лъчите

Дали да намажете кожата си през деня, издава важен индекс

Освен прогнозата за времето, преди да излезете от вкъщи е добре да видите и каква е прогнозата за UV индекса за деня. Просто казано това означава дали трябва да намажете кожата си срещу вредното въздействие на UV лъчите.

Това е една от препоръките, които бяха обсъждани на Световния конгрес по дерматология във Ванкувър, разказа вчера пред „Труд“ доц. Жана Казанджиева. Тя е председател на секцията по дерматоалергология в Българското дерматологично дружество и работи в столичната университетска Александровска болница. Известната специалистка се върна от престижния форум във Канада преди 4 дни.

„С непознатата за много хора прогноза лесно можете да се сдобиете, стига да влезете в интернет и да напишете например – Sofia UV index”, обясни доц. Казанджиева. На страницата ще видите, че прогнозата съответно за столицата ни (може да е за града, който ви интересува) е за период от 1 до 4 дни, за 8, за 14 дни или по часове за следващите 2 дни.

„Има пет категории, които ни разкриват колко опасно е слънцето през съответния ден“, каза още дерматологът от Александровската болница.

Първата е от 0 до 2, тя се оцветява в зелено и през съответния ден не е необходимо да си поставяте слънцезащитен крем.

Втората е от 3 до 5, носи код „жълто“, издава средни до високи UV нива и изисква фотозащита.

Третата е от 6 до 7, оцветена е в оранжево, отчита още по-високи UV нива и налага поставянето на слънцезащитни продукти.

Четвъртата категория е от 8 до 10, тя е код „червено“, петата - над 11 и е оцветена в лилаво. И при двете се налага много добра и надеждна защита.

„Добре е хората да разберат, че слънцето има две страни. То дава настроение, тъмен тен на кожата, с който се чувстваме по-красиви, оказва противовъзпалително и антидепресивно въздействие. Това е светлата му страна“, посочи доц. Казанджиева. Но то има и тъмна - на свръхекспозицията му се дължат 80% от всички кожни тумори. А във Великобритания това е най-честият вид рак, показват изследвания, представени на конгреса във Ванкувър.

„Допреди 30 години не се прилагаше никаква протекция от слънцето, хората по цял ден стояха на плажа. Но оттогава то много се промени, заради замърсяването на атмосферата и озоновите дупки. Проучвания доказаха, че прекаленото излагане на лъчите му е много опасно. Не на последно място - ние постоянно променяме географската си позиция, т. е. все по-често сме на някое слънчево място по света“, посочи доц. Казанджиева.

Още преди около 30 г. е установено колко вредни са UV-В лъчите. Те предизвикват изгаряне, водят до мутации в ДНК на човека и така се стига до рак на кожата. Веднага се появяват кремовете за фотозащита, която се отразява с марката - SPF или в превод от англ. език „слънцезащитен фактор“. „Най-напред той бе само номер 2, после стана 5 и 10, след това стигна 30-50 и над 100, докато се намеси Европейската комисия. Днес най-високият фактор е 50 плюс, защото след него, колкото и да се увеличават цифрите, разликата от въздействието на полезните кремове е изключително малка - например 0,001%“, добави дерматологът. Затова се смята, че няма особено значение факторът да е примерно 60 и така максимумът се фиксира на обозначението 50-плюс.

По-късно се анализира вредното действие на UV-A лъчите. Те проникват по-дълбоко от В лъчите като вече навлизат в средния слой на кожата - дермата. Освен че я увреждат, водят и до по-ранно остаряване. „Така при кремовете се появиха и маркерите за защитата от UV-A лъчите“, каза още доц. Казанджиева. А най-новите препарати ни предпазват и от т. нар. синя светлина, която допринася за неприятните пигментни петна по лицето. „Последните научни данни говорят, че инфрачервените лъчи проникват възможно най-дълбоко в кожата - дори в долната част на дермата и са виновни за т. нар. оксидативен кожен стрес (за остаряването й)“, допълни доц. Казанджиева.

Съвети на специалиста

Пет най-важни правила за защита срещу слънцето

- Поставете бариера срещу слънцето – например тениска или шал, за да защитите уязвимата кожа на раменете, които най-бързо изгарят.

- Намажете се. Посъветвайте се с дерматолог на какъв слънцезащитен продукт да заложите. Той ще го избере според възрастта, професията, типа на кожата ви, според това дали излагането на лъчите ще е на море или планина, но при всички случаи факторът трябва да е поне 30 плюс. Ако обаче сте над 50-годишна възраст, трябва да се предпазите и от инфрачервените лъчи. Тогава е препоръчително 20 минути преди да излезете на открито да нанесете фотозащитата. За повечето продукти важи правилото, че тя трябва да е подновява на всеки 2 часа. Но има кремове и лосиони, които осигуряват протекция по-продължително време – дори 8 часа.

- Носете шапка.

- Използвайте високопротективни стъкла на очилата, т. е. да са с UV защита.

- Стойте на сянка, когато слънцето е силно.

Най-четени