Областната администрация във Варна е актувала всички дерета и отводнителни канали, които са нямали стопанин, съобщи губернаторът Стоян Пасев. Той припомни, че след наводненията от февруари тази година беше установено, че голяма част от съоръженията са без собственик и никой няма задължението да поддържа тяхната водопропускливост.
В община Дългопол пък били установени няколко случая, в които земеделски стопани са ползвали деретата, за да засеят култури в тях и да увеличат производителността. "Става въпрос за около 20 дерета извън регулация, защото за каналите в рамките на населените места така или иначе се грижи съответната община", обясни Пасев.
Той припомни, че за превенция и поддържане на деретата в цялата страна държавата отдели 11 млн. лв. Предстои Министерството на регионалното развитие и благоустройството да разработи указания за изразходването на този ресурс. Най-вероятно средствата ще бъдат предоставяни за управление на общините, на чиито територии има охранителни канали, а областните управители ще контролират процеса.
Стоян Пасев съобщи още, че миналата седмица назначената от него междуведомствена комисия е приключила проверката на потенциално опасните водоеми във Варненска област.
В рамките на инспекцията бяха проверени състоянието на преливниците и изпускателите на язовирите, както и дигите на реките. Въпреки че резултатите още се обобщават от Басейнова дирекция, първоначалното становище е, че съоръженията са в добро техническо състояние. Предписанията са основно за почистване на храстовидна растителност. Дигите на реките Камчия, Ана дере и Провадийска са възстановени, но има още работа по тях. Сред язовирите най-проблемен е "Елешница", чийто преливник е в лошо състояние. Там има разместени плочи и разкрити фуги.
Подкаст с Виктор Блъсков: Неизбрани чужденци диктуват на български медии - Соня Момчилова