Забраняват на съдиите във ВСС да гласуват „въздържал се”

Автор: Труд
Забраняват на съдиите във ВСС да гласуват „въздържал се”

Чрез измененията в Закона за съдебната власт се въвежда изрична забрана за въздържане от гласуване на членовете на ВСС. Това обяви министърът на правосъдието Екатерина Захариева пред журналисти след заседанието на Министерски съвет, на което правителството прие проект на решение за внасяне на първата част от промените в Закона за съдебната власт. „До момента много често без аргументи „за“ или „против“, се гласуваше „въздържал се” и така се блокираха много важни решения във ВСС. Така всеки ще носи отговорност „за“ или „против“ дадено решение“, посочи министър Захариева. Тя допълни, че е изрично записано, че решенията на магистратите трябва да са мотивирани. „Когато гласуваш против, трябва да имаш отрицателно изказване, което ще се счита за мотиви за отрицателния вот. Изрично е предвиден текст, който гласи, че немотивирани актове се отменят, само на това основание от ВАС“, каза още тя.

Захариева припомни, че промените включват още на първо място-разделянето на ВСС на две колегии с ясно разписани правомощия между колегиите и пленума. „Нещо изключително важно тук е предвиждането на квалифицирано мнозинство в двете колегии при взимане на решения от кадрови характер - назначения, дисциплинарни производства, кариерно израстване и конкурси“, отбеляза министърът.

Тя поясни, че с измененията е предвидено също така с не по-малко от 8 от членовете на съдийската квота и 6 от прокурорската да се приема решението. „По този начин се гарантира, че само парламентарната квота няма да може сама да взима такива решения. Така се изпълнява и препоръката на Венецианската комисия и изобщо критиките, че с промените в Конституцията не се даде достатъчно гаранция, че съдии, избирани от съдии ще имат основната тежест при взимането на кадровите решения“, заяви министър Захариева.
Това е първото изменение в Закона за съдебната власт. По Конституция то трябваше да бъде прието в тримесечен срок, който изтича на 22 март. Второто изменение в Закона трябва да стане факт до края на април.
Членовете на Висшия съдебен съвет от магистратската квота да се избират пряко, като всеки съдия, прокурор и следовател ще може да даде гласа си за предпочитан от него кандидат, предвиждат още промените в Закона за съдебната власт.

В момента това е невъзможно, тъй като действащият закон е разписал, че изборът се извършва от делегатски събрания, на които един делегат представлява няколко свои колеги.
Прекият избор на членове на ВСС от магистратската квота ще става при широка представителност, ясни условия и тайно гласуване, а решенията за назначаване, повишаване и освобождаване на магистрати да се вземат самостоятелно от колегията на съдиите и колегията на прокурорите и следователите при условия на явен вот и без „въздържал се”, са част от промени на Закона за съдебната власт.

Детайлно се урежда начинът на избор на членове за ВСС от квотата на Народното събрание (6 за съдийската колегия), (5 за колегията на прокурорите и следователите), както и от професионалната квота на съдиите (6), следователите (1) и прокурорите (4).
Новите текстове изискват при номинирането на кандидати за членове на съвета от депутати задължително да се посочва за коя от двете колегии се предлага конкретният кандидат. Те трябва да са магистрати, хабилитирани учени по правни науки, адвокати или представители на друга правна професия с доказани професионални и морални качества. Гаранция за избора на професионалисти с безспорен авторитет е заложеното изискване за тях да са гласували не по-малко от 2/3 от народните представители.
Проектът детайлно разписва сроковете за номинации и провеждането на изборите от професионалната квота в продължение на две последователни съботи и недели, като през първите два почивни дни да се определят членовете на избирателните комисии и да се изслушват кандидатите, а през вторите два – да се провеждат самите избори. За валиден ще се счита изборът, при който повече от половината от членовете в избирателните списъци са участвали в гласуването.

Подробно са уредени правилата за утвърждаването на образците и отпечатването на бюлетините, публичността на общото събрание, присъствието на наблюдатели във всички фази на изборния процес, както и определянето, обявяването и оспорването на резултатите от изборите. Освен гласуване с хартиени бюлетини, в преходните и заключителни разпоредби проектът предвижда и възможност за провеждане на вота по електронен път или с машинно гласуване.
В отговор на критиките в доклада на Европейската комисия по Механизма за сътрудничество и оценка за некачествено оценяване на работата на магистратите, проектът въвежда постоянни комисии по атестиране към всяка от двете колегии на ВСС. В тях е предвидено да участват действащи магистрати, избирани от Пленумите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд и съответно – от Върховна касационна прокуратура, Върховна административна прокуратура и Националната следствена служба.

Новите текстове изрично изключват възможността членовете на ВСС да получават допълнително възнаграждение за участието си в комисии към Съвета.

Най-четени